Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Ива Христова:

Не очакваме тежка клинична картина при новия подвариант на „Омикрон“ – „Пирола“

„Увеличават се болните с COVID-19, а през последната седмица се наблюдава ръст от 50% на седмична база. Тази тенденция ще се запази и през следващите седмици и месеци ще има доста по-голям брой заболели“ – каза в интервю за БНР-Радио Благоевград проф. Ива Христова – директор на Националния център по заразни и паразитни болести. По думите и данните от секвенирането показват, че боледуващите в момента изцяло са с „Омикрон“ и основно са подвариантите ХВВ. Новите ваксини, които в момента навлизат са базирани именно на ХВВ.


  „Вирусът е много изменчив, появяват  се много мутации. Подвариантът на „Омикрон“ „Пирола“ има над 35 мутации, половината от които са съвсем нови, т.е. не са комбинации от известни мутации, които познаваме. Хубавото е, че е „Омикрон“ – да, заболели ще има, но не очакваме по-тежка клинична картина. Но е още  много рано да говорим за характерна клинична картина, защото е със сравнително ограничено разпространение. На практика„Пирола“ алармира с потенциала, който носи за предизвикване на нова голяма вълна. Но не за по-тежка клинична картина, нямаме такива данни. Категорично той е „Омикрон“, от подварианта ВА 2, който ние познаваме и това е успокояващо“  - каза проф. Христова. Тя прогнозира, че ще се разминат CОVID-19 и грипа в техните пикове. „Очаква се  COVID-19  да се разгърне до м. ноември, а когато започнат да намаляват случаите на COVID-19, ще започне разгръщането на грипната вълна, която обичайно е с пик януари и февруари“.  Подвариантът „Пирола“ е близък до ХВВ варианта и има пълно покритие от ваксините, които сега навлизат. Ваксиниралите се миналата година при желание могат да се ваксинират сега, ако искат да избегнат разболяване. Особено препоръчителни са за рисковите групи – хора с хронични заболявания, онкологични, медицински работници. „Новата адаптирана ваксина на „Пфайзер“ ще се поставя еднократно, за щастие действа на „Пирола“ и на тези подварианти, които в момента са доминиращи у нас. Защото те са подварианти на ХВВ, което се съдържа във ваксината“.


4 щама грип ще ни атакуват тази зима по думите на проф. Ива Христова – 2 щама на грип А – Н1N1  и Н3N2, както и два щама на грип В. Двата щама грип А ще бъдат доминиращи. Расте интересът към противогрипните ваксини, за поредна година те ще бъдат безплатни за лицата над 65 години. Месеците октомври и ноември са най-подходящи за поставяне на противогрипна ваксина.

 „Няма проблем да се направят едновременно и двете ваксини – срещу COVID-19 и противогрипни. Има много страни, в които се препоръчват двете едновременно, в други с отстояние 1 седмица. Няма никакъв проблем за имунната система да си изработи защита срещу конкретните антигени. Горещо препоръчвам носенето на маски. Нищо друго ако не  сме направили за нашата защита, да направим поне това. Това е спасило повече човешки животи, отколкото всички други мерки, взети заедно. Особено, когато сме на закрито с повече хора“ -  категорична беше проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Започва „Раждавица филм фест, 2024“

Село Раждавица е домакин на първия фестивал на документалното и пълнометражно кино „Раждавица филм фест“. Фестивалът ще бъде открит на първи юли в 20.00 часа и ще продължи до седми юли. Началото слага филмът  „ТАМ“ на режисьора Богдан Дарев , който живее в град Сиатъл, САЩ. След 23 години в емиграция, срещите и преживяванията от първото си..

публикувано на 01.07.24 в 09:46

MINNA и Поли Богданова представят „Погледни ме в очите“

„Погледни ме в очите“ е най-новата песен на MINNA и Поли Богданова. Песента се появи в началото на тази седница, та 24 юни и вече се радва на многобройни полоьителни отзиви. Идеята за колаборацията е на Поли. Зедно с MINNA пишат текста на песента, а  музиката и аранжиментът са дело на БРАТЯТА. Песента е сполучлива комбинация между ка съвременно..

публикувано на 30.06.24 в 15:38

Светлана Костова представя „Свѣтъ като цвѣтъ“ в Благоевград

Изложба „Свет като цвет“ ще бъде открита на 2 юли в залите на Регионален исторически музей – Благоевград. Картините са дело на Светлана Костова, която през последните десетилетия популяризира българските народни шевици, като ги пресъздава не по традиционния начин - с игла и конец, а чрез рисуване. "За мен българските народни шевици са като..

публикувано на 30.06.24 в 14:03

Спортът обедини децата на Благоевград в благотворителна кауза

Игрището на 5 СУ „Георги Измирлиев“ в Благоевград днес посрещна деца от футболни школи в града, които се включиха в благотворителни мачове за събиране на средства за лечението на 16-годишната Радост от София и 7-годишния Марти от с. Новачене.  По случай своя 10-и юбилей, благотворителната софийска организация "Футбол с кауза" се довери на местната..

публикувано на 29.06.24 в 12:22

Заповядайте на Празник на Рилския зелник в село Бели Искър

Традиционният Празник на Рилския зелник ще се проведе и тази година.  По време на празника мерят сили най-добрите сред най-добрите, най-сръчните сред най-сръчните в месенето и представянето на традиционния рилски зелник. Конкурсът за най-вкусен и красив зелник ще бъде съпроводен и от богата фолклорна програма.  Тази година празникът съвпада с..

публикувано на 28.06.24 в 09:39

Феим Мусанков: Радостта в очите на децата, които играят на стадиона, ме вдъхновява

Няма нищо по-мотивиращо от това да видиш радостта в очите на децата, които играят на стадиона или на спортната площадка. Това е нещото, което ме вдъхновява и ми дава сили да сбъдвам мечтите на моите възпитаници. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Феим Мусанков, преподавател по математика и информатика в Средно училище „Йордан Йовков“ в..

публикувано на 27.06.24 в 11:15

Климатологът д-р Симеон Матев: От 15 юли до 10 август е най-подходящото време за почивка на Черно море

Климатолозите са предпазливи в дългосрочните прогнози, все пак  очертават тенденция за горещо лято 2024 . Учените се базират както на архива, историята с наблюдения на времето повече от 150 – 160 години, така и на факта, че не сме имали толкова топла пролет, като току-що отминалата. „ Но това не е новина, защото в изминалите 12 месеца, всеки един..

публикувано на 24.06.24 в 09:19