По повод инициативата „Часът на Земята“, която ще премине под мотото „Земята под звездите. Поход към по-добро утре“, можете да се включите в нощно изкачване на планина Беласица. Събитието е част от проект на голяма търговска верига, който се осъществява в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи“ и „Български дарителски форум".
На 23 март, събота, Сдружение „Млад планинар“ – Петрич организира нощна разходка из планина Беласица , която е посветена именно на „Часът на Земята“. В събитието могат да се включат всички желаещи, не само жители и гости на община Петрич.
„Това е едно от събитията, които нашите деца очакват с нетърпение, защото е нещо по-различно. Те разбират, че планината нощно време не е опасна, нищо, че е тъмно. По интересното е, че когато говорим за инициативата „Часът на Земята“, те не осъзнават смисъла на това събитие. Тръгват с идеята да се включат в едно много голямо приключение и да преживеят един много по-различен час. В крайна сметка се завръщат у дома с по-различно мислене, не толкова от приключението, отколкото от смисъла на действията, които са в посока за опазването на нашия общ дом - Земята“, коментира за Радио Благоевград Гергана Сандъкчиева, председател на Сдружение „Млад планинар“ – Петрич.
Според нея, в момента не трябва да мислим как да помагаме на планетата, а как да я спасим. Всъщност, „Часът на Земята“, едва ли ще помогне за това с изгасването на осветлението за един час. По-скоро тази инициатива е да привлече вниманието на хората да обръщат повече внимание на действията си и на бездействията, така че да бъдем по-близо до природата, да й помагаме и да оставим една по-чиста планета за следващите поколения.
Нощната разходка из планина Беласица се организира за шеста година. Сборният пункт е площад „Евтим Евтимов“ в град Петрич. В 20 ч., в събота, 23 март, всички желаещи да се включат в това приключение могат да го направят. Походът тръгва в 20.30 ч., когато ще се изгаси осветлението. Туристите ще поемат в посока планина Беласица и в продължение на един час ще се движат по маршрут над град Петрич.
Трасето не е трудно, през годините се наблюдава един засилен интерес от страна на хората. Тези, които са били миналата година споделят, че ще дойдат пак. Организаторите се надяват броят на участниците тази година да се увеличи, защото този поход носи посланията за опазване на околната среда.
„Туристите трябва да бъдат подготвени с вода и топли дрехи, всеки трябва да си носи фенер. Това е и най-красивият момент в планината. Когато тръгнат над 100 човека с фенерчета, просто сме като светулки в тъмното. Има едно място, до което стигаме, там гората е малко по-разредена и всъщност, там можем да изгасим фенерите, това и правим. Така можем да усетим колко е тихо и спокойно в планината, и колко е красиво небето поглеждайки нагоре към звездите. Всъщност, това е един зареждащ емоционален момент и всеки един осъзнава, че когато си с отношение към планината и природата, без значение къде си, когато си с приятели и с положително настроение, винаги може да ти бъде хубаво, където и да си“, допълни Гергана Сандъкчиева.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Гергана Сандъкчиева:
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..