Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нощна разходка из планина Беласица

По повод инициативата „Часът на Земята“, която ще премине под мотото „Земята под звездите. Поход към по-добро утре“, можете да  се включите в нощно изкачване на планина Беласица. Събитието е част от проект на голяма търговска верига, който се осъществява в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи“ и „Български дарителски форум".

На 23 март, събота, Сдружение „Млад планинар“ – Петрич организира нощна разходка из планина Беласица , която е посветена именно на „Часът на Земята“. В събитието могат да се включат всички желаещи, не само жители и гости на община Петрич.

„Това е едно от събитията, които нашите деца очакват с нетърпение, защото е нещо по-различно. Те разбират, че планината нощно време не е опасна, нищо, че е тъмно. По интересното е, че когато говорим за инициативата „Часът на Земята“, те не осъзнават смисъла на това събитие. Тръгват с идеята да се включат в едно много голямо приключение и да преживеят един много по-различен час. В крайна сметка се завръщат у дома с по-различно мислене, не толкова от приключението, отколкото от смисъла на действията, които са в посока за опазването на нашия общ дом - Земята“, коментира за Радио Благоевград Гергана Сандъкчиева, председател на Сдружение „Млад планинар“ – Петрич.

Според нея, в момента не трябва да мислим как да помагаме на планетата, а как да я спасим. Всъщност, „Часът на Земята“, едва ли ще помогне за това с изгасването на осветлението за един час. По-скоро тази инициатива е да привлече вниманието на хората да обръщат повече внимание на действията си и на бездействията, така че да бъдем по-близо до природата, да й помагаме и да оставим една по-чиста планета за следващите поколения.

Нощната разходка из планина Беласица се организира за шеста година. Сборният пункт е площад „Евтим Евтимов“ в град Петрич. В 20 ч., в събота, 23 март, всички желаещи да се включат в това приключение могат да го направят. Походът тръгва в 20.30 ч., когато ще се изгаси осветлението. Туристите ще поемат в посока планина Беласица и в продължение на един час ще се движат по маршрут над град Петрич.

Трасето не е трудно, през годините се наблюдава един засилен интерес от страна на хората. Тези, които са били миналата година споделят, че ще дойдат пак. Организаторите се надяват броят на участниците тази година  да се увеличи, защото този поход носи посланията за опазване на  околната среда.

„Туристите трябва да бъдат подготвени с вода и топли дрехи, всеки трябва да си носи фенер. Това е и най-красивият момент в планината. Когато тръгнат над 100 човека с фенерчета, просто сме като светулки в тъмното. Има едно място, до което стигаме, там гората е малко по-разредена и всъщност, там можем да изгасим фенерите, това и правим. Така можем да усетим колко е тихо и спокойно в планината, и колко е красиво небето поглеждайки нагоре към звездите. Всъщност, това е един зареждащ емоционален момент и всеки един осъзнава, че когато си с отношение към планината и природата, без значение къде си, когато си с приятели и с положително настроение, винаги може да ти бъде хубаво, където и да си“, допълни Гергана Сандъкчиева.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Гергана Сандъкчиева:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какво е състоянието на достъпа до информация в България?

За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е д а се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, д а се насърчават институциите да..

публикувано на 01.10.24 в 15:53

Трудова заетост за хората над 50 години

Премълчаван проблем, но съществуващ, е възрастовата дискриминация при наемане на работа. Това показва опитът на експертите, работещи в агенции за подбор на персонала. Често бизнесът предпочита млади кадри и някак уклончиво пренебрегва кандидатстващите за дадената позиция, ако те са над 50-годишна възраст.  „Но делът на хората на..

публикувано на 30.09.24 в 13:59

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24