Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Веселин Даскалов: При глаукома имплантите намаляват постоперативните усложнения

През месец март отбелязваме Световната седмица за борба с глаукомата. Тя се провежда всяка година през този месец по инициатива на Световната асоциация по глаукома и Световната глаукомна пациентска асоциация. Целта е широката общественост да се запознае с рисковете, симптомите и необходимостта от навременна профилактика на болестта, за да се предотврати слепотата. Глаукомата е група от дегенеративни заболявания, обединени от един общ признак – прогресивно  и типично увреждане на зрителния нерв и зрителното поле. Тя е втората причина за слепота в световен мащаб след катарактата и първа сред по-възрастните хора. Един от основните „виновници“ за възникването й е повишеното вътреочно налягане, и когато е много високо, уврежда необратимо очния нерв и човек губи зрението си. Причини, симптоми, оперативно лечение, профилактика при глаукома – темата коментира д-р Веселин Даскалов, управител на Специализираната очна болница „Пентаграм“ в София в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград.

„Все още важи това определение, за съжаление, че глаукомата е „тихият крадец на зрение“, тъй като при това заболяване, което вече не се води само заболяване с повишено вътреочно налягане, а и като невродегенеративно заболяване, при което се уврежда зрителният нерв. Увреждането на нервите по принцип - не само на зрителния, нямат пълно възстановяване. За съжаление, глаукомата каквото вземе не връща. Това се дължи на атрофията на зрителния нерв. Ако досега основно се смяташе, че глаукомата е заболяване с повишено вътреочно налягане, то от няколко години вече съвсем сериозно се дефинира като заболяване, при което очното налягане може да бъде нетолерантно към възможностите и компенсация на зрителния нерв. Т.е. има глаукома с ниско налягане, има глаукома и с нормално налягане. Но единственият патогенетичен механизъм, върху който можем да въздействаме е очното налягане. Затова и при пациенти с нормално, или с ниско вътреочно налягане – отново поставят капки за намаляване на вътреочното налягане“.


  


Д-р Даскалов посочи, че има пациенти, при които е налице повишено вътреочно налягане, но няма глаукомни промени, което се нарича очна хипертензия. Както понякога са налице повишени стойности на кръвното налягане, но няма хипертония. На същия принцип се дефинира и очната хипертензия, когато няма глаукомни обективни промени. При тези случаи подходът е много внимателен, тъй като повишеното вътреочно налягане може да доведе до глаукомни промени. А те, когато се установят – не могат да се върнат.

  Офталмологът поясни, че има връзка между повишеното артериално налягане и повишеното вътреочно налягане. „Доказано е, че пациентите с повишено артериално налягане са по-толерантни при глаукомно болните. Т.е. атрофията на зрителния нерв по-слабо прогресира. Тъй като тук -  образно казано,  е налице налягане с противоналягане. Високото артериално налягане помпи кръвоносните съдове, а високото очно налягане притиска тези кръвоносни съдове. По този начин се получава компенсация – т.е. някъде повишеното артериално налягане едва ли не е полезно за пациентите с глаукома“.

  Ако се диагностицира навреме глаукомата – доколко е лечима, какво означава „да се хване навреме“?

„Диагностиката на всяко едно заболяване е много важно, когато се диагностицира навреме, тъй като лечението е адекватно и особено, ако установим терапията, която ще приема болния. Болният с глаукома е хроничен пациент – хронично заболяване, което се поддържа и изисква наблюдение и лечение през целия живот. Когато капките не действат помагаме с лазери, когато и лазерите не действат – помагаме с  хирургично лечение на глаукомата“.

  Преди две години в Специализираната очна болница „Пентаграм“ за първи път в България бе въведен специален имплант при оперативното лечение на глаукомата, който спира прогресията ѝ.  „В България съществуват няколко импланта, които използваме при глаукомата. Идеята на всички импланти е да отведат вътреочната течност в субконюнктивното пространство и по този начин да намалим, или въобще да спрем капките на глаукомно болните. В днешно време има много капки, но някои от тях изключително много дразнят очите и се получават хронични конюнктивити. Има т.нар. рефрактерни глаукоми, при които консервативното лечение не влияе на това заболяване – тогава се пристъпва към операция. Този имплант, който използваме в момента е изработен от материал, който се използва и в кардиохирургията. При 70% от случаите -  пациентите след операция не използват капки“.


  Д-р Даскалов коментира и доколко имплантите имат противопоказания за определени болни с глаукома, както и при тези, които са диагностицирани и с макулна дегенерация.

  „Макулната дегенерация не е противопоказание за импланти. Щом капките не действат – поставяме импланти. Дали ще е имплант, или класическа операция за глаукома – не е най-важното. Какво е предимството на имплантите пред една класическа трабекулектомия? С имплантите намаляват със значителен процент постоперативните усложнения – кръвоизливите в предната камера, плитката предна очна камера – т.е. състояния, които биха вложили постоперативния резултат и биха намалили още зрението след операцията на тези пациенти. Това е ролята на имплантите“.


  Специалистът конкретизира, че не задължително ако човек е с глаукома, да е налице заболяването и в следващото поколение, но има 30% наследственост.  „Глаукомата започва да се развива след 40-годишна възраст. Има  детска и вродена глаукома, която се забелязва в  първите няколко месеца, когато родителите се радват на големите очи на бебетата, а се оказва, че са големи, защото е повишено вътреочното налягане. Тогава най-често личните лекари и родителите търсят помощ. След 40-годишна възраст глаукомата се среща при 1 процент от населението, а след 70 години  при 2.5% от населението. Колкото повече годините минават, толкова по-често трябва да посещаваме очен лекар. Винаги, когато си сменяме очилата и отиваме на очен лекар, трябва да изискваме да се измерва очното налягане. В България има 80 хиляди диспансерно болни с глаукома. Препоръчвам на пациентите редовно да си поставят капки, касата заплаща 4 пъти годишно прегледи, които да използват и да си измерват очното налягане редовно.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Публична позиция на Благоевградски адвокатски съвет

Адвокатският съвет при Адвокатска колегия – Благоевград изпрати публична позиция. Тя е във връзка с изказвания пред медиите на изпълнителния директор на МБАЛ-Благоевград д-р Димитров, който засяга темата за представителството на работещи в болницата пред ръководството й от страна на адвокати, както и за изпратен апел от страна на персонала на..

публикувано на 25.11.24 в 10:45

Д-р Димитър Димитров: Изнесените факти от Инфекциозно отделение не отговарят на истината

Ситуацията в ИО на МБАЛ Благоевград провокира множество реакции, в т.ч. и на директора на болничното заведени д-р Димитър Димитров: По отношение на промените, които се налагат -  първото нещо, което трябва да ви кажа, а и вие самите сте свидетели на това, което се случва, че от момента, в който аз застанах на поста изпълнителен директор -  си..

публикувано на 05.11.24 в 11:49

Безплатни медицински прегледи в Разлог

С цел превенция и навременно лечение, ръководството на Община Разлог и МБАЛ "Д-р Асен Велев" организират безплатни прегледи, които ще бъдат извършени от професор Галина Куртева-химиотерапевт и проф. Панайот Куртев-онколог-хирург. Прегледите ще се извършват на 9 ноември (събота) от 8:00 часа до 12:00 часа в сградата на Многопрофилната болница в..

публикувано на 31.10.24 в 16:36

При халукс валгус хирургията по повод козметика не е препоръчителна

Халукс валгус, бунион, „кокалче“ са все наименования на един и същи проблем, изразяващ се в деформации в предния ходилен отдел на стъпалото. Процентът хора, които страдат от подобни деформации съвсем не е малък, но голяма част от тях избират да не им обръщат внимание, докато не започне болезненост и проблемна деформация на другите пръсти. Много..

публикувано на 22.10.24 в 13:48

Ранно диагностицираният карцином на гърдата е напълно лечим

Октомври е известен като Международен месец за борба с рака на гърдата – време, в което светът се обединява около важната мисия да повиши осведомеността и да насърчи ранната диагностика и превенция на това сериозно заболяване. Ракът на гърдата е едно от най-често срещаните онкологични заболявания сред жените, но когато бъде открит на ранен етап,..

публикувано на 22.10.24 в 13:21

„Здравей, здраве“ в Благоевград

Петото издание на фестивала „Здравей, здраве“ ще се проведе на 19 и 20 октомври в Благоевград. Фестивалът  популяризира здравословния начин на живот във всички негови аспекти: физическо, емоционално, ментално и духовно здраве. Тази година фестивалът ще се проведе на площад „Македония“ в обновената сграда, споделяна от Камерна опера и Народно..

публикувано на 14.10.24 в 11:00

Доц. д-р Радин Цонев: Вирусните хепатити са „тихите убийци“ в обществото

Д-р Радин Цонев завършва медицина през 1988 г, 2 години отбива военна служба като авиолекар. Има 2 специалности-Вътрешни болести и Гастроентерология. 5 години стаж в МБАЛ-гр. Лом-Вътрешно отделение. 13 години стаж в Пета Градска болница, Клиника по Гастроентерелогия под ръководството на проф. Григор Мечков. От 2007г е член на екипа на МБАЛ-Токуда,..

публикувано на 08.10.24 в 13:46