Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Аделин Иванов:

При халукс валгус хирургията по повод козметика не е препоръчителна

Халукс валгус, бунион, „кокалче“ са все наименования на един и същи проблем, изразяващ се в деформации в предния ходилен отдел на стъпалото. Процентът хора, които страдат от подобни деформации съвсем не е малък, но голяма част от тях избират да не им обръщат внимание, докато не започне болезненост и проблемна деформация на другите пръсти. Много хора страдат от изкривяване на палеца на крака. За някои това е само козметичен дефект, но при други може да доведе до болка,  затруднения при ходене и проблеми с намирането на удобни обувки.

  В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград темата коментира доц. д-р Аделин Иванов – хирург в Клиниката по ортопедия и травматология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“, който е сред първите лекари у нас, работещи миниинвазивна хирургия на ходилото.

  Причини за развитието на халукс валгус

  „Деформацията е свързана с отклонение на палеца на ходилото навън, изразено в различна степен и оформяне на една костна формация в областта на основата на палеца – т.нар. кокалче. Тази деформация прогресира постепенно -  засяга 20% от населението до 65-годишна възраст. Над тази възраст – процентът е около 30. Доста често срещана проблематика и доста често срещана хирургия в ортопедията за корекция.

  Причините за деформацията  са различни – носене на тесни обувки, свързана е с плоскостъпие, има известна доза наследственост, тъй като подобна деформация се появява и тийнейджърска възраст при малък брой от децата. Понякога има т.нар. вторично развитие на халукс валгус при хора със системни заболявания като ревматоиден артрит и други неврологични проблеми. Това са най-честите причини.“


 

  Проблемът от козметичен – става функционален

За съжаление, деформацията започнала веднъж, тенденцията е постепенно да прогресира. Отклонението на палеца понякога засяга следващите малки пръсти, деформация се появява и при тях. В началото проблема реално е козметичен, но във времето се появява болезненост, особено при носенето на по-тесни обувки, засяга се ставата на самия палец с развитие на артроза на ставата и невъзможност да се обуят стандартни обувки. Има прогресия, тя не може да бъде спряна. Може да бъде забавена с използването на пръсторазделители, нощни шини, облепване на палеца по специален начин с ленти. Но да бъде върната не е възможно“.



   Методи на лечение – задължителна ли е хирургичната интервенция?

  „Хирургичната интервенция по повод козметика не е особено препоръчителна, въпреки че към нас се обръщат пациенти с подобни желания. Причината за хирургия може да бъде развитието и появата на болезненост и напредване на деформацията, особено при засягане на малките пръсти на ходилото. Тогава се обсъжда определен вид оперативно лечение. В оперативното лечение при този вид деформация има предложени над 100 вида хирургични интервенции. Всичко зависи от спецификата на самата деформация, степента на изразеност, причините за  нейната поява. Най-добре е пациентите да се обръщат към специалисти, които се занимават с  този тип хирургия, за да бъде избран най-адекватният начин на лечение. А най-известния начин на лечение е миниинвазивната хирургия, която е със съвсем малки достъпи, под рентгенов контрол се извършва корекцията. Най-често корекцията се извършва и на двата крака едновременно. С това се постигат значително добри резултати. След подобна хирургия пациентите ходят със специални обувки около 30 дни докато настъпи костното срастване, за да се върнат към стандартните обувки, които носят“.



  Решава ли хирургията проблемът завинаги?

„В огромния процент от случаите – да. За съжаление има известни проценти за поява отново на деформацията. По статистики, когато се извършват корекции в тийнейджърска възраст, след това в годините понякога отново настъпват деформации по-често – такива са наблюденията и публикациите в литературата по този повод.“

  Доц. Аделин Иванов посочи, че предлаганите в социалните мрежи ортези, шини и други средства за корекция на кокалчето на палеца на крака, няма да премахне деформацията. Възможно е да забави моментите на болезненост и необходимостта от оперативно лечение, но е невъзможно да премахнат проблема.

  Профилактика за  здравето на ходилата ни

„Свързана е най-вече с правилния избор на обувки. Да не се робува на модни тенденции, обувките трябва да са по-удобни, с мека подметка. Пациентите, при които е налице плоскостъпие да носят индивидуално изработени стелки, което забавя появата на подобен тип деформации. Препоръчително по-често да ходим боси“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

След случая с починалото бебе, 29 медици хвърлят оставки

29 лекари от болницата в град Сандански подадоха заявления за напускане. По време на извънредната сесия на Общинския съвет в града на 2 декември след случая с починалото бебе в линейка, медиците бяха  обиждани от близки на родилката. Трагичният случай с бебето предизвика напрежение и протести.  Лекарите от болницата в Сандански излязоха с отворено..

публикувано на 18.12.24 в 15:13

29 лекари от болницата в Сандански подадоха оставки

29 лекари от болницата в Сандански депозираха оставки пред медицинския управител на лечебното заведение д-р Илия Тонев. Аргументите за категоричното им решение е, че по време на извънредното заседание на Общинския съвет заради цитирам „мъртвороденото бебе от 29-годишна жена на път за болницата в Петрич“ са наричани „убийци“. За БНР-Радио..

публикувано на 17.12.24 в 15:54

Осигуряват стипендии за студенти по медицина, желаещи да работят в МБАЛ Кюстендил

Месечна стипендия от 800 лв. ще получават студентите по медицина от Кюстендил, сключили договор с общината и МБАЛ “Д-р Никола Василиев”. Срещу тази подкрепа те ще подписват договори, че ще работят поне 5 години в лечебното заведение, това каза в ефира на Радио Благоевград кметът на Кюстендил Огнян Атанасов.  От програмата могат да се възползват..

публикувано на 16.12.24 в 11:02

Публична позиция на Благоевградски адвокатски съвет

Адвокатският съвет при Адвокатска колегия – Благоевград изпрати публична позиция. Тя е във връзка с изказвания пред медиите на изпълнителния директор на МБАЛ-Благоевград д-р Димитров, който засяга темата за представителството на работещи в болницата пред ръководството й от страна на адвокати, както и за изпратен апел от страна на персонала на..

публикувано на 25.11.24 в 10:45

Д-р Димитър Димитров: Изнесените факти от Инфекциозно отделение не отговарят на истината

Ситуацията в ИО на МБАЛ Благоевград провокира множество реакции, в т.ч. и на директора на болничното заведени д-р Димитър Димитров: По отношение на промените, които се налагат -  първото нещо, което трябва да ви кажа, а и вие самите сте свидетели на това, което се случва, че от момента, в който аз застанах на поста изпълнителен директор -  си..

публикувано на 05.11.24 в 11:49

Безплатни медицински прегледи в Разлог

С цел превенция и навременно лечение, ръководството на Община Разлог и МБАЛ "Д-р Асен Велев" организират безплатни прегледи, които ще бъдат извършени от професор Галина Куртева-химиотерапевт и проф. Панайот Куртев-онколог-хирург. Прегледите ще се извършват на 9 ноември (събота) от 8:00 часа до 12:00 часа в сградата на Многопрофилната болница в..

публикувано на 31.10.24 в 16:36

Ранно диагностицираният карцином на гърдата е напълно лечим

Октомври е известен като Международен месец за борба с рака на гърдата – време, в което светът се обединява около важната мисия да повиши осведомеността и да насърчи ранната диагностика и превенция на това сериозно заболяване. Ракът на гърдата е едно от най-често срещаните онкологични заболявания сред жените, но когато бъде открит на ранен етап,..

публикувано на 22.10.24 в 13:21