Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Висока оценка за мюзикъла "Класният се жени" на Камерна опера Благоевград

На 23 и 25 април 2024 г. от 19.00 ч. в обновената зала на Камерна опера Благоевград се състоя Премиерата на мюзикъла за тийнейджъри "Класният се жени" от Филип Павлов и либрето Любомир Пеевски. За спектакъла музикалният критик Иванка Влаева сподели:

"Искате ли да видите много млади хора, които творят заедно докато се забавляват и радват публиката с вдъхновение и неустоима енергия? Елате в Камерна опера Благоевград. Там вашето приключение в света на изкуството е мюзикълът „Класният се жени! или „12 Б отвръща на удара“. "

"Пъстра амалгама от искряща музика, фойерверк от многопластови текстове и младежки заразяващи танци. Всичко това и още много песни, инструментални коментари, комбинирани със свежи сценични изненади, редуване на лирични изповеди и тийнейджърски откровения е събрано в майсторския мюзикъл. Той е създаден от творческия тандем на композитора Филип Павлов и либретиста Любомир Пеевски. Ярки музикални типажи със запомнящи се интонационни и танцови характеристики, многозначителни реплики и поетични еквилибристики в него са подплатени с неустоим ритъм в музикалната драматургия и сценичното действие. Множеството музикални типажи имат свой ярък интонационен образ и многопланови режисьорски решения в сценичното пространство (реж. Георги Динев). Зрителят остава без дъх в майсторски композираната творба. Пълната зала и публиката, която продължаваше дълго да аплодира след първото представление, е лакмусът за зрителското признание", посочва Иванка Влаева.

Премиерата на творбата в Благоевград се състоя на 23 април 2024 със солисти (Денис Бояджиев, Димитрина Кечеджиева, Венера Мелеки, Юрий Николов) и оркестър на Камерната опера в града (дир. Красимир Топалов, концертмайстор Стоил Богданов). Мощна подкрепа за сценичната реализация бяха тийнейджърите певци артисти и танцьори, избрани след солиден кастинг. За част от тях тази сценична изява е поредна в спектакъл на оперната трупа, в т.ч. изпълненията на танцов клуб „Силвана денс“ (хореограф Силвана Ханджийска). Така може да говорим за създаване на традиция в привличането на млади хора и формирането на младежка публика, категорична е Влаева.

Изборът на българска творба в репертоара и възможността за изява в нея на млади таланти заслужава адмирации за директора на Камерната опера Лина Ангелова и нейния екип (режисьор Георги Динев, диригент Красимир Топалов, хореограф Силвана Ханджийска, сценограф и костюми Яна Дворецка и музикална подготовка Милена Томанова).

Спектакълът показва успешен път за обгрижване на българската култура и изкуство, както и откриване на нови поколения артисти. В случая общинската подкрепа и съпричастността лично на кмета на Благоевград г-н Методи Байкушев са особено важни за нейното съществуване. Вероятно картината на културните институции в България и тяхната дейност ще са значително по-видими и успешни, ако има повече подобни личности и грижи за изкуството.

Премиерата е вече история, но не пропускайте следващите представления на мюзикъла, защото преживяването си струва вложените послания и откъсването от рутината на всекидневието, призовава музикалният критик Иванка Влаева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38

Проф. Лизбет Любенова: Нашето Възраждане започва именно като културно

В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":

публикувано на 22.12.24 в 20:16