Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вокален квинтет при НУИ „Добри Христов” – Варна с първи записи в БНР

Вокалният квинтет при НУИ „Добри Христов” – гр. Варна с ръководителката Женя Райчева в студиото на програма „Хоризонт"
Снимка: Архив

Вокалното академично изпълнителство във фолклора винаги се посреща с приятното усещане за една красива звучност, поднесена от талантливи гласове. Тази любов към народната песен и нейното сценично представяне събира пет млади и красиви момичета, дръзнали да слеят своите гласове във вокален квинтет. Всичко започва през 2009 г. с идеята на ръководителя Женя Райчева – вокален педагог и диригент, да обедини пет гласа от възпитаници на Националното училище по изкуствата „Добри Христов” – гр. Варна.


Вокалният квинтет се представя със сопраните Мария-Магдалена Брегова и Катя Колева, мецосопраните Павлина Христова и Жасмина Живкова, и един алт – Екатерина Георгиева.

Няма фолклорен конкурс, в който младите абитуриенти от варненското музикално училище да не спечелят първи награди. С времето съставът постепенно натрупва репертоар от песни и набира популярност не само в региона на морската столица, но и в цялата страна.

Успехите се дължат на професионалната работа на Женя Райчева. Тя е родена в гр. Котел и дълбоко в себе си носи музикални умения, които развива в Националното училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев”, а по-късно и в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство – гр. Пловдив, където завършва „Педагогика на обучението по музика” и „Дирижиране на народни състави”. С помоща на Женя Райчева младите изпълнителки овладяват тънкостите на вокалното камерно музициране – една сложна и нелека задача.

Репертоарът на вокалния квинтет е изграден от творчеството на наши изтъкнати композитори - класици и съвременници: Филип Кутев, Стефан Кънев, Николай Кауфман, Христо Тодоров, Стефка Кушлева, Юлиян Юручки, Стефан Драгостинов, Стоян Пауров.

Ето, че дойде и моментът, в който младите и даровити певици за първи път застанаха пред микрофоните на Българското национално радио с мисията да регистрират своите първи професионални записи. По покана на Доротея Петрова – продуцент „Детска музика” и Мирослав Василев – музикален редактор в програма „Хоризонт”, младият състав бе посрещнат с радост във Второ студио на БНР. Благодарение на съвместната работа със звукорежисьора Димитър Димитров, вокалният квинтет при НУИ „Добри Христов” – гр. Варна реализира седем изпълнения от своя репертоар за радиофонда. Искрено се надяваме да не бъдат последни и талантливите момичета да намират повече време за репетиции, концерти и конкурси. Нека винаги носят чувството за отговорност и всеотдайност към народната песен, да раздават радост към всички радиослушатели и почитатели. На добър час!

От звуковия файл ще чуете избран момент от участието на вокалния квинтет и диригента Женя Райчева в „Музикална шарения”. Наред с документалите записи на квинтета от Радио Варна /обр. Стефан Кънев, Николай Кауфман и Стефка Кушлева/, звучат и изпълнения на преподавателите в НУИ „Добри Христов” – Йорданка Неделчева и Дафинка Дамянова; котленска песен на Мария Лешкова с ОНМ на БНР. Обработки на всички солови песни и на ансамбъл „Варна” – Коста Колев.

/ИГ/
По публикацията работи: Мирослав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48