Той е роден на 23 януари 1910 г. в Мало Конаре, Пазарджишко. Тогава селото носи името Доганово, и е едно от най-многолюдните в Пазарджишка област. Коренът на Георги Коев е от Дъбовия род, който е един от най-големите в селото. Още в ранна детска възраст остава сирак и е осиновен от Христоско Тодоров Коев и Мария Стоянова Коева. Така от Дъбовия преминава в Коевия род, от където е и стилният певец на Мало Конаре – Ангел Коев.
Георги бързо се научава да свири на свирка, кавал, след това и на гайда, но завинаги остава впечатлен от звука на кларинета. Неговият репертоар е изграден върху основата на малоконарския /пазарджишкия/ стил. В миналото най-много го канят в селата: Цалапица, Пищигово, Синитево, Черногорово, Попинци, Куртово Конаре и Голямо Конаре /днес град Съединение/. В знак на благодарност към таланта и дарбата на Георги Коев, една от улиците в Съединение носи неговото име с решение на Общинския съвет от 2003 г. Пазарят го с месеци напред, само и само той да им свири. Трапезните му мелодии се раждат по време на тежките тракийски сватби, а тъжните наподобяват човешки плач. Сам споделя, че с часове стои на гробището, за да слуша плача на жените, после го възпроизвежда с кларинета. Имитира животни, звуците на гайда, кавал и др.
Първите четири записа в БНР Георги Коев осъществява през 1957 г. по обработка на Коста Колев /„Конарска трапеза, „Криво хоро”/, през 1965 г. с орк. на Емил Колев и 1972 г. отново с К.Колев /„Жетварска песен и ръченица, „Гайда”, „Право пазарджишко хоро”/. В началото на 70-те години записва и в студиото на Радио Пловдив: „Криво пазарджишко хоро”, „Малоконарска трапеза”, „Строевско хоро”, „Пищиговско хоро”, „Бавни мелодии на трапеза”, обработени от Игнат Куков и Тодор Пращаков. Последните записи в Радио Пловдив реализира на 70-годишна възраст въпреки претърпян инсулт. „Балкантон” издава малка плоча с неговата музика.
Геоги Дъбов от Мало Конаре си спомня:
Седим една голяма група у дома, под асмата, и той при нас. С баща ми са първи братовчеди. Изведнъж каза: „В чест на моя братовчед Йордан ще изсвиря мелодия, която научих от голямоконарченки и цалапиченки, които пееха песента при прибирането на памука. Чух я като овчар на полето в близост до Цървуланската могила. Толкова я харесах, качих се от радост на могилата, запомних мелодията и сега ще я изсвиря.
Крум Салтариев казва: И днес много често в селото ни се чува музиката на Геоги Коев. Не сме го забравили и няма да бъде забравен, защото и малките деца са закърмени с неговата музика.
Георги Коев е визитната картичка на пазарджишката музика и въпреки, че изминаха 28 години от неговата кончина, все още не се е родил музикант – кларинетист, който да овладее неговия стил и дали ще се роди такъв, защото народът казва, че такива таланти се раждат веднъж - споделя акордеониста Стоян Бангеев от Мало Конаре.
Георги Коев умира на 1 април 1983 г. През 2004 г., по инициатива на читалищните дейци в селото, е поставена паметна плоча на входа на читалището с неговото име.
В настоящото издание на „Музикална шарения” с микрофон ви отвеждаме на гости в село Мало Конаре, за да се насладите на чистата и неподправена музика на Георги Коев. Предлагаме ви срещи със Заприн Комсалов – местен краевед, Мария Цървуланова – най-малката дъщеря на Георги Коев, Стоянка и Ангел Коеви, Стоян Бангеев – акордеонист в Малоконарската група, кларинетиста Петко Радев и правнучката на Георги Коев – Мария Кепева.
Атмосферата от празника в Мало Конаре по повод 100-годишнината от рождението на Георги Коев, озвучаваме със студийни записи от музикалните фондове на БНР и Радио Пловдив.
ПРИЯТНО СЛУШАНЕ!
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..