Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва 43-тият фестивал по планински фолклор в гр. Закопане - Полша

Церемония по официалното откриване на фестивала в Закопане
Снимка: Архив

От 19 до 26 август Международният фестивал по планински фолклор отново ще посреща посланици на традиционната култура от цял свят. Това е едно дългоочаквано събитие, събрало певци, свирачи, ансамбли за автентичен и обработен фолклор, занаятчии, фолклористи, етнографи и хореографи на среща в единствената високопланинска територия в Полша.

Град Закопане е разположен в западните Високи Татри. Намира се на 90 километра от Краков. Селището е с богати фолклорни традиции и всяка година става гостоприемен домакин на фестивала с 43-годишна история, който се нарежда сред най-мащабните фолклорни събития в Европа с конкурсен характер. Общо 15 страни ще покажат националната си култура в три категории: традиционен, художествен и стилизиран фолклор, както и в конкурса за инструментални, вокални групи и индивидуални изпълнители. България ще бъде представена от възпитаниците на Националното училище за фолклорни изкуства "Филип Кутев" – гр. Котел. Наред с изложбите, литературните конкурси, семинари, грънчарски работилници, ръкоделия Закопане предлага изключителни атракции и съпътстващи прояви за туристите и гостите на курорта.

Международният фолклорен фестивал и Историческият факултет на Ягелонския университет – гр. Краков организират конференция на тема: "Традиционната култура в медиите". Доклади ще представят и фолклористите от България: доц. Крум Георгиев – хореограф, преподавател в Тракийския университет – гр. Стара Загора (член на международното жури), д-р Евгения Грънчарова – етнохореолог в Института за етнология и фолклористика с етнографки музей при БАН (асистент на журито) и Мирослав Василев – магистър по хореографска режисура, музикален редактор в програма "Хоризонт" на БНР. Планираната конференция дава възможност за размисъл върху проблемите на традиционната култура и опит да се опишат причините за минималната отразяване на фолклора в медиите.

Очаквайте репортажи и акценти от фестивалната атмосфера в следващи издания на "Музикална шарения".

 

По публикацията работи: Мирослав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25