Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

8 минути аплодисменти „на крака” за „Травиата” на Любка Биаджони цу Гутенберг

Снимка: архив
Много дами, сред които и вицепрезидентът Маргарита Попова, избрахме да прекараме празничната вечер на 8 март в столичната зала „България”. На сцената баронеса Любка Биаджони цу Гутенберг влезе не в една, а в две традиционно мъжки роли – на диригент и на режисьор-постановчик на операта „Травиата” на Верди. Пет години след като поставя за първи път опера по нетрадиционен начин на фестивала Херенкимзее в Германия, който организира заедно със съпруга си, Любка Биаджони показа своята „Травиата” и на българска сцена. В нея певците, оркестърът и диригентът бяха заедно на сцената в непосредствена близост до публиката. Дори певците се движеха сред публиката и така Жорж Жермон си навлече гнева на зрителка, помислила го за невъзпитан човек от публиката, който се разхожда по време на спектакъла.

За мен е изключително важно певците да са много естествени. От тях искам не просто да изпеят своята роля, а да я изживеят... Бих искала зрителите да съпреживеят всяка една история, която им разказваме, да познаят себе си в образите на сцената като в огледало, да се докоснат до тяхната съдба, до мечтите им, да усетят любовта им. Много бих искала поне за няколко часа хората в залата да забравят проблемите си, външния свят и да се потопят в музикалната приказка на „Травиата”. Накрая, когато напуснат залата, да отнесат у дома само положителни емоции, които да им помогнат в реалния живот. Това е моята мисия като музикант и винаги извличам в работата си с колегите музиканти, солисти, хор и всички, с които създаваме един спектакъл, най-положителното чувство от музиката и сюжета на пиесата – споделя Любка Биаджони.

Великолепна и завладяваща на сцената, Любка Биаджони, която, нека да напомня, беше възпитаничка на Георги Робев в Музикалната академия „Панчо Владигеров“, а след това е специализирала при Ленард Бърнстейн, Карл Остерайхер, Фердинанд Лайтнер, Валери Гергиев, Густав Кун и Иля Мусин, успя да постигне върхова форма на Софийската филхармония и Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов”. На дамския празник се насладихме и на великолепни мъжки гласове – на Антон Керемидчиев /в ролята на Жорж Жермон/ и на младия певец Михаил Михайлов /в ролята на Алфред/, чиято кариера тепърва ще следим с интерес. Заслужени 8-минутни аплодисменти „на крака“ за „Травиата” на Любка Биаджони цу Гутенберг!
По публикацията работи: Росица Кавалджиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41