Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Успешна година за българската археология

Златен накит от находките, състоящи се от 242 златни украшения и части от конски муниции, открити при археологическите разкопки през 2012 г. от екипа на проф. Диана Гергова в Голямата могила край Свещари, IV-III век пр. н. е.
Снимка: НАИМ при БАН
Шеста археологическа изложба очаква посетителите на Националния археологически институт с музей (НАИМ) при БАН. Тя е резултат от проучванията върху 350 обекта, по които българските учени работиха през 2012 г. Находките са много и изключително интересни. Трудно е да се откроят акценти, тъй като всеки обект поднася изненади. За предварителната селекция са помагали екипите на 11 археологически и исторически музеи в страната, станали съорганизатори на изложбата: от Пловдив, Варна, Кърджали, Перник, Хасково, Созопол, Поморие, Провадия, Царево, Банско. Всеки предмет е част от вълнуващата история по нашите земи. Как да се ориентираме сред богатите на експонати 8 витрини, съдържащи предмети и 52 цветни постера, разказва Тодор Стойчев от НАИМ при БАН.
По публикацията работи: Петра Талева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Пием ли чиста вода? Как да филтрираме водата в домашни условия

Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..

публикувано на 20.12.23 в 10:40