Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Солта по пътя на цивилизациите”: Солта на Алпите и Халщатската култура

Австрийското градче Халщат, разположено на брега на езеро със същото име е известно с туризма и солните си находища. От 1595 година до днес основният поминък на населението там е добивът на сол от мините, която се транспортира на разстояние 40 километра от Халщат посредством тръбопровод.
Снимка: wikipedia.org

Историята, не само в Европа, често е прекроявала границите върху географските карти. Стратегически суровини, като солта, са били явна или скрита причина да се водят дори битки, останали в летописите като „солените войни”. Въпреки тях, културата на солта е била по-силният двигател на цивилизациите.

Какво интересно продължение откриваме днес в алпийски градове като Берхтесгаден или Бадрайхенхал? Как пътят на солта повлиява за развитието на Залцбург или Мюнхен.

А малкото австрийско градче Халщат, чието име съдържа древното название за сол – „хал”, е носител на цял период, „халщатска култура”.
За всички тези любопитни неща разказаха Николай Ненов, Лиана Узунова и австриецът с български корени Стефан Димитров.

14 април

По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Пием ли чиста вода? Как да филтрираме водата в домашни условия

Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..

публикувано на 20.12.23 в 10:40