Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Р. Стефанов: Регулаторният хаос, който беше създаден, е проблем на ДКЕВР и на правителството

Снимка: Таня Харизанова

Още в самото начало с регулирането на ВЕИ-тата беше създаден един регулаторен хаос с непрекъснатите промени със задна дата и търсенето на решения на парче, което сега се връща като бумеранг, и отново показва както липсата на капацитет в регулатора, така и силно нарушените връзки и диалог вътре в системата между отделните предприятия. За да се стигне до такава ескалация, т.е. да се говори публично за отнемане на лицензи, показва, че задържането на ръста на цените на електроенергията, без да се търсят структурни промени вътре в самата енергетика, няма начин да не се отрази. Това каза икономистът от Центъра за изследване на демокрацията Руслан Стефанов в интервю за предаването "Преди всички".

Това, което не виждаме, е мълчаливата част от системата, а именно предприятие като АЕЦ "Козлодуй" и "Мини Марица-изток 2", които поемат загубите мълчаливо. Ние го видяхме единствено в силно намалените им печалби. Това, което очевидно се случва, е, че НЕК е в тежко състояние вече доста отдавна и се търсят всякакви начини да му се подобри състоянието, включително с продажба, натискане на ЕРП-тата да изплащат тези дължими суми. Това, което е ясно в случая, е, че регулаторният хаос, който беше създаден, е проблем на ДКЕВР и на българското правителство. Това е нещо, което продължава повече от 6 години. След въвеждането на ВЕИ-тата в Закона за енергетиката не беше въведено адекватно решение и за да се стигне дотук, година и половина, след като ЕРП-тата са повдигнали този въпрос пред ДКЕВР, очевидно за тази година и половина никой не е намерил време да обърне внимание, което говори за силно нарушен диалог в системата. От 2010-а година почти непрекъснато поне 5 или 6 регулативни органа, непрекъснато се обяснява на обществеността, че седят в ЕРП-тата и въпросът е какъв е резултатът. Ако единственият резултат от това е да се стигне до прокуратурата и до отнемане на лицензи, това говори за нисък капацитет за разрешаване на проблемите на ниво регулатор,
обясни той.

Според Стефанов най-вероятно ЕРП-тата ще задоволят в определена степен изискванията и ще се стигне до някакъв компромис: Но заложената бомба със странните регулации - неяснотите продължават и особено сега, когато влизаме в сезон на ниско потребление, вероятността системата да се дисбалансира и да има недоволни остава. На практика дългосрочни решения не се виждат. Единственото дългосрочно решение България можеше да го вземе много отдавна - и то е да се намали цената на газа.

Цялото интервю на Силвия Великова с Руслан Стефанов можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На първо четене в комисия: Да се отложат новите правила за такса смет

Комисията по бюджет и финаси в парламента прие на първо четене предложението на ГЕРБ да се отложи с една година новият механизъм за формиране на таксата за битови отпадъци на принципа: "Замърсителят плаща". Промените в Закона за местните данъци и такси трябва да влязат в сила от 1-ви януари 2025 година и ако бъдат отложени, България ще подлежи на санкции..

публикувано на 12.09.24 в 16:13

В ЦИК е получено писмо от министър Росен Карадимов с предложения за провеждането на машинния вот

В Централната избирателна комисия е получено писмо от министъра на иновациите и растежа Росен Карадимов относно предложения за подобряване на правилата и процедурите по гарантиране на провеждането на прозрачен, демократичен и добре организиран машинен вот - това обяви председателят на ЦИК Камелия Нейкова.  Тя допълни, че за изпращането на това..

публикувано на 12.09.24 в 16:08
Министърът на вътрешните работи на Германия Нанси Фезер

Германия възстановява контрола по сухопътните си граници

Германският вътрешен министър Нанси Фезер настоява за реформи на Дъблинското споразумение за миграцията. В писмо до ЕС тя оповестява официално връщането от понеделник на контрола по сухопътните граници на Федералната република. Германия е принудена да затегне контрола по границите си заради претоварване на общините и нарасналата опасност от нови..

публикувано на 12.09.24 в 16:02

ВАС отхвърли жалбата на "Демокрация, права и свободи - ДПС" срещу отказа на ЦИК да бъде регистрирана за изборите

Върховният административен съд отхвърли жалбата на коалицията около Ахмед Доган - "Демокрация, права и свободи - ДПС", срещу отказа на ЦИК да бъде регистрирана за участие в изборите на 27 октомври.  От прессъобщение, разпространено от пресцентъра на съда, става ясно, че решението, което е окончателно, е мотивирано с определението от вчера - на друг..

публикувано на 12.09.24 в 15:52
Кузман Илиев

Кузман Илиев: Независимостта на ЕЦБ от политиката трябва да се върне, делът на еврото падна

Еврото, като дял от валутните резерви в световен план беше стигнало почти 25%, днес е 19%, защото всички се притесняват, че Европа може геополитически, заради някакво решение, да ви замрази парите. Цялото това нещо е опасно, то руши Европа и тя действително не е конкуретоспособна. Това предупреди финансистът Кузман Илиев, създател на..

публикувано на 12.09.24 в 15:49

Безплатните учебници вече са в училищата

Безплатните учебници до 12 клас вече са в училищата. Това каза служебният министър на образованието Галин Цоков. Четири дни преди началото научебната година министърът обяви, че в над 20 училища ремонтите все още продължават:  "Учебниците са доставени до началото на учебната година във всички училища. В малко над 20 образователни институции учениците ще..

публикувано на 12.09.24 в 15:47

Парламентът прие на първо четене да има вендинг машини за лекарства

Парламентът даде зелена светлина на работата на вендинг машини за лекарства, които се изписват без рецепта, предложението на партия "Възраждане" бе прието на първо четене с промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Подкрепа дадоха групите на ГЕРБ-СДС, ИТН, "Възраждане", БСП, ПП-ДБ се въздържаха, ДПС бяха против...

публикувано на 12.09.24 в 15:43