Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наградените в анкетата "Музикант на годината" 2013 се срещнаха със своята публика

Мичо Димитров - Музикант на годината 2013
Снимка: Булфото

Бляскав и много емоционален галаконцерт увенча финала на анкетата "Музикант на годината" 2013. Зала 6 на НДК се оказа тясна за всички желаещи да посрещнат своите фаворити - новите носители на награди.

Събитието бе осъществено с любезното съдействие на "Алианц България".

Обичаният цигулар и педагог Мичо Димитров, който получи подкрепата на най-много слушатели в гласуването, бе обявен за Музикант на 2013 година. Калин Катев - член на Управителния съвет на БНР, му връчи уникалната статуетка, изработена от скулптора Христо Илиев. Пристигнал специално от Холандия, където живее и работи вече 25 години, Мичо Димитров зарадва почитателите си с две изпълнения - "Циганка" от Морис Равел и "Севдана" от Георги Златев-Черкин.
Партнираха му "Софийски солисти", ръководени от маестро Пламен Джуров.

Елин КолевСлед първите срещи с българската публика през миналата година, младият цигулар Елин Колев заслужи наградата в категория "Дебют". 17-годишният виртуоз е изключително известен в Германия, където живее с родителите си - български музиканти.

Специалният плакет му бе връчен от новия директор на Програма "Хоризонт" Васил Чобанов. За церемонията Елин Колев избра да изпълни "Интродукция и рондо капричозо" от Камий Сен-Санс.





Концерти на възглавници
През последните години стана традиционен призът в категория "Музикален проект на годината". Получи го детският образователен цикъл "Концерти на възглавници" на "Модо България" с артистичен директор Венета Нейнска.

След като прие плакета от Татяна Иванова от екипа на "Алегро виваче", тя представи заедно с Лили Богданова, Инес Симеонова и Десислава Маркова "Марш-галоп" от Лавиняк в атрактивна музикално-артистична интерпретация - така, както са я гледали и малките зрители с техните родители по време на един от концертите "на възглавници".






Марио Николов

С наградата за активна творческа дейност бе отличен тенорът Марио Николов, който освен солист е и утвърден оперетен режисьор, и директор на Националния музикален театър "Стефан Македонски".

Той получи наградата от Росица Кавалджиева от екипа на "Алегро виваче", след което се представи в концерта с Ария от оперетата "Графиня Марица" и в дует от "Царицата на чардаша" от Имре Калман заедно със сценичната си партньорка Валентина Корчакова.






Томислав Вичев приема наградата за цялостно творчество на проф. Венета Вичева



Наградата за цялостно творчество тази година беше връчена посмъртно на проф. Венета Вичева, която повече от 50 години работи активно за разцвета на хоровото дело не само в Шумен, но и в цялата страна.

Плакета прие нейният племенник и основател на фондация "Проф. Венета Вичева" - Томислав Вичев.








Хор Гаудеамус

Ансамбъл на 2013 година стана Академичният смесен камерен хор "Гаудеамус" към Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, състав, основан и ръководен от доц. д-р Весела Гелева.

Цвети Радева - продуцент "Музика" в Програма "Хоризонт" отбеляза високото ниво на младите певци, които трогнаха публиката в зала 6 на НДК с части от творби на Карл Дженкинс и Пол Хейли.






Валкюрите

В една от атракциите на галаконцерта "Музикант на годината" 2013 се превърна участието на валкюрите - героини във втората опера от тетралогията на Рихард Вагнер "Пръстенът на нибелунга". Те излязоха на сцената в пълно бойно снаряжение веднага след като трупата на Софийската опера и балет получи наградата в категория "Премиера". Връчи я проф. Петя Бъговска - председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци и носител на приза за активна творческа дейност през 2010 г. Прие я маестро Велизар Генчев - член на постановъчния екип.





Пълен запис на галаконцерта "Музикант на годината" 2013 с водеща Ирена Гъделева ще бъде излъчен по Програма "Хоризонт" на 10 юни след новините в 21 часа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Романът

Романът "Внучката" на Бернхард Шлинк – поглед към миналато, настоящето и бъдещето на Германия

Днес отбелязваме една мрачна годишнина – началото на издигането на Берлинската стена на 13 август 1961 г. Дължината на това съоръжение е близо 155 километра. Най-малко 140 души са убити по протежението й при опит за бягство от Източна Германия към Западна. Н а 9 ноември 1989 г. стената пада. Романът "Внучката" на Бернхард Шлинк припомня..

публикувано на 13.08.24 в 13:27
Светлин Стефанов

Музей на архитектурата и наследството на старите майстори дюлгери в Трявна

Най-новият музей в Трявна , открит през есента на миналата година, е посветен на архитектурата и строителството и се помещава в най-старата възрожденска къща в града, запазена до днес - Попангеловата.  Един от създателите на експозицията е музейният главен уредник Даниела Дабкова , която разказа за наследството на старите майстори дюлгери :..

публикувано на 12.08.24 в 15:51
Добринка Манева

Старото школо в Трявна и малките галерии - не ги пропускайте!

Старото школо на площада с часовниковата кула в Трявна, което гостите от пътя отбива, е един от най-посещавани музейни обекти в града.  В него класно училище открива Петко Славейков, когото именно учителстването довежда тук. Затова и днес тревненци наричат школото - Славейковото . На експозицията и сградата вниманието ни спира главният уредник..

публикувано на 12.08.24 в 14:50
Трявна

Даскаловата къща и легенди за тревненския сокай

В ранните години от развитието на Тревненската художествена школа много често майсторите поемат строежа на църквите, както и вътрешната украса. С нарастване на търсенето и поръчките през първата половина на XIX век, строителството, иконописта и дърворезбата се отделят като занаяти и това са трите направления на Тревненската школа, възникнала в..

публикувано на 12.08.24 в 12:37

Мъдростта в поезията на Йордан Фурнаджиев

Йордан Фурнаджиев е син на големия ни поет Никола Фурнаджиев. Всъщност и двамата са големи, но доста различни. Докато е жив бащата, синът Йордан не смее да му покаже стиховете си и Никола не знае, че наследникът твори. Той е роден на 16 юли 1934 година. Завършва ВИАС, водно строителство. Приживе бащата не знае, че синът върви по неговите..

публикувано на 12.08.24 в 12:22
Александър Василев – Василевса

Александър Василев – Василевса: Смисълът на живота е да не навредиш на никого!

Наред със състезателните вълнения, най-голямото спортно събитие - Олимпиадата , която е вече зад гърба ни, предизвика и разгорещени културни дискусии. В традиционната ни рубрика "Горещи сърца" ви срещаме с един врачанин, който не само обединява двете теми, но и беше част от културната програма в Париж , която съпътстваше олимпиадата.  Месец..

публикувано на 12.08.24 в 10:23

Огърлие "Златен век" за Соня Йончева

Световноизвестната българска оперна певица Соня Йончева получи отличието "Златен век" с огърлие. Това стана снощи в Летния театър във Варна след спектакъла "Мадам Бътерфлай", в който тя беше солистка. Режисьор на операта на Джакомо Пучини е Нина Найденова, а на диригентския пулт беше Найден Тодоров. Отличието, което се присъжда за..

публикувано на 11.08.24 в 08:06