Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цар Самуил - десет века над безразличието и забравата

БНР Новини
Българската армия на Самуил разгромява византийските войски край Солун (996) и убива дук Григорий (миниатюра от Манасиевата хроника)

На 6 октомври 2014 г. се изпълва цяло хилядолетие от смъртта на една от най-ярките личности в нашата история. Величавият и трагичен образ на цар Самуил трайно е заел своето съкровено място в съзнанието на поколения българи.
Какво знаем за цар Самуил, какво не знаем за него, какво трябва да помним от бурната му биография, какво е премълчано от житието му, кой е той - цар на България или „македонски” владетел... Това са част от темите в предаването с водещ Румен Леонидов. В студиото са акад. проф. Григор Велев, научен ръководител на екипа подготвил „Българска национална доктрина”, писателят-историк Кирил Милчев, автор на блога „Българската история в летописите”.
В разговора се включи и проф. Пламен Павлов, чиято нова книга „Векът на цар Самуил” излезе в навечерието на годишнината. В дискусията стана дума и за мотивите на обществената инициатива Благоевград да бъде преименуван на град Цар Самуил, или град Самуиловград.
Един византийски автор от далечния XIII в., се е оказал изключително прав, без дори да е подозирал това – фразата му за „... онзи прочут Самуил, който и досега е в устата на българите...” е напълно валидна и днес. Ако се замислим, именно в това се състои най-величавата победа на цар Самуил - не толкова и не само над неговия безпощаден противник Василий II Българоубиец, а над безразличието и забравата.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Пием ли чиста вода? Как да филтрираме водата в домашни условия

Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..

публикувано на 20.12.23 в 10:40