Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Италианският стил в целия му блясък на фестивала "Изкуството на барока"

Карло Вистоли и Les Ambassadeurs
Снимка: И. Гъделева


Предпоследното събитие в програмата на Осмия фестивал "Изкуството на барока" беше посветено на италианския стил, триумфално шествал в цяла Европа през 17-и и 18-и век. Идеята бе на френския флейтист Алекси Косенко и неговия ансамбъл за старинна музика Les Ambassadeurs, които изнесоха концерта си в залата на БАН.


Както винаги, Косенко има ясна концепция за програмата:
През 18-и век италианската музика напълно завладява Европа, италианският стил е навсякъде, както и операта на италиански език. Затова и Хендел пише повечето си творби на италиански, дори когато работи в Лондон или Хамбург. И много по-късно се заражда идеята в Лондон да бъде създадена творба на английски, който все още не е смятан за подходящ език за операта. В тази програма на Les Ambassadeurs чистият италиански стил е представен от двама автори – Антонио Вивалди и Леонардо Лео – по-малко познат композитор от Неапол, който по времето на Перголези създава истински фойерверки за флейта, много красива и страстна музика. Освен това чуваме италианския стил според Хендел – изпълняваме една негова кантата, композирана в Италия и няколко арии от операта му „Тамерлано“, писана през 1724 за лондонска сцена. Контратенорът Карло Вистоли представя двама герои от операта – свирепия тиранин Тамерлано и лиричния Андронико – влюбения гръцки принц.

Изпълнихме тази опера в края на миналата седмица на фестивала в полския град Познан. Беше голямо вълнение за Les Ambassadeurs да свирим за първи път цяла опера – почти 4 часа, със солисти и доста голям инструментален състав. Но музиката е толкова красива, че публиката беше много ентусиазирана и внимателна до последната минута. След финалната сцена избухнаха аплаузи – фантастична атмосфера.

Не бива да пропускам, че в края на нашата програма в София представяме италианския стил и във френската музика – това е нещо специално, защото Франция се опитва много дълго да устои на италианската музикална инвазия, но накрая почти се предава. Италианската музика става толкова популярна сред французите по онова време, че композиторите трябва да пишат в този стил, за да задоволят търсенето. Избрали сме Жан-Мари Льоклер – Концерт за две цигулки и басо континуо, в която са съчетани пеещият италианския стил с френската елегантност. Льоклер е бил и професионален танцьор, затова му се удава. И накрая Концерт за флейта от Мишел Блаве – суперзвезда сред флейтистите на 18-и век, както бихме го определили сега.  Той е първият, който извежда флейтата до виртуозен солистичен глас, а не просто сладкият съпровождащ звук, подходящ за по-деликатните мелодии. Концертът на Блаве съчетава италианския стил с екстравагантни виртуозни фигури.

Благодарение на това гостуване на Les Ambassadeurs българската публика се запозна с младия италиански контратенор Карло Вистоли - поредно блестящо присъствие на фестивалната сцена. Неговата кариера все по-често го отвежда до престижни международни проекти, но Карло твърди, че с Les Ambassadeurs чувства особена връзка. Тук той изпълни арии на двама от героите в операта "Тамерлано" на Хендел и солира в негова кантата.


Чуйте интервюто с Карло Вистоли и негово изпълнение от концерта в София в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51