Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може ли след 110 години някой да открие неизвестна снимка на Левски?

Премълчаната „Приказка за България“

| обновено на 22.04.15 в 16:50 БНР Новини
Снимки от книгата на Румен Манов „Приказка за България“

Този път фокусираме вниманието ви върху най-необикновена приказка за България, която досега е премълчавана и досега продължава да не бъде разказвана.
„Що за приказка е това?“ – ще възкликнете вие. Не е фантастическа, а историческа. Не защото я разказва историк, омагьосан от видимите и невидими тайнства на родното ни минало, а защото този читав българин живее с осъзната си грижа и ясната си промисъл за съдбата на общото ни бъдеще, наречено България. И за нейната, все още дишаща Духовност.
СнимкаИсторикът се казва Румен Манов (на снимката вляво), той е страстно влюбен в мисията си да събира, издирва, съхранява, купува, въстановява, реставрира и да дарява онези скъпоценности от нашата някогашна национална битност, която наричаме Зърнохранилището на изгубената българщина.
Миналата година този буден будител и възхитителен възрожденец издаде шедьовър от 712 страници, съдържащ 2 хиляди различни забравени исторически предмета, ордени, носии, етнографски уникати, неизвестни картини, снимки, безценни икони, които сам е събирал в продължение на 30 години. Тук има супер уникални фотографии на Раковски, на Стамболов, която за първи път се показва.
От 110 години няма открита нова снимка на Левски, но Румен Манов (запомнете това име!) я купува от едно момче, което знае, че роденият в Кюстендил колекционер е луд на тема снимки и му я продава. Тук е и – внимание! – тефтерчето на Дойчин войвода. Тук е фотографираният щаб на Филип Тотю.
Как са попаднали тези удивителни открития в ръцете на Румен Манов, този явно посочен от българския Бог наш съвременник? Ще разберете, ако слушате внимателно неговия личен разказ. Неговата историческа приказка. И непредизвестено откровение.
В студиото ще бъде и авторът на предговора към тази забележителна във всяко отношение книга-албум, с размери на малък мансарден прозорец и тежаща колкото един гердан от ръчни гранати, навървени на як войнишки колан. Това е доц. д-р Иля Прокопов, историк, археолог и нумизмат със световна известност.
Превърнете се целите в слух, защото чрез вашите уши тази приказка послание ще стигне до духовете на дедите и прадедите ви. И някои от тях ще бъдат стократно ощастливени от факта, че чак до небесните им покои е достигнало това чудо, наречено „Приказка за България“.



Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Пием ли чиста вода? Как да филтрираме водата в домашни условия

Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..

публикувано на 20.12.23 в 10:40