Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Грешка в системата

БНР Новини
На снимката (отляво надясно): Валя Бурова, Елена Енева и Марина Колчагова.
Снимка: Емил Николов


Грешките в системите се наричат системни грешки. Така наричаме и грешките, които систематично, сиреч закономерно и постоянно, се повтарят. Това важи за всички системи от всички сфери на живота. Най-болезнени са грешките в системите, свързани с опазването на живота и здравето на хората. Особено болезнени са когато става дума за деца. Защо все още обществото ни не може да изработи механизъм, който да изключва абсурдите във всички системи, предназначени да оказват помощ и подкрепа на децата с увреждания и техните семейства. Ако човек се опита да вникне в механизмите (не в механизма – такъв единен и всеобхватен не съществува), остава изумен колко усложнени и неефективни са. Остава изумен и от факта, че всичко зависи от съобразителността и загрижеността на конкретен социален работник от конкретна община, а не от законови рамки, които да гарантират правата на тези деца. Как могат тези механизми да се подобрят и на чия помощ разчитат родителите на такива деца – отговор на тези въпроси търсим през частния случай на Марина Колчагова – майка на „пеперудено“ дете. Търсим тези отговори и с помощта на Елена Енева – председател на пациентската организация ДЕБРА България, Валя Бурова – зам.-директор на Общинско предприятие „Социален патронаж“, Ирена Караиванова – социален асистент и Мина Владимирова – директор на дирекция „Социално подпомагане“ в Столична община.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Пием ли чиста вода? Как да филтрираме водата в домашни условия

Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..

публикувано на 20.12.23 в 10:40