Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съкровища и тайни

БНР Новини
Златни обеци, I-II в.
Снимка: архив на НАИМ, Стара Загора
Докато блясъкът на българските съкровища озарява погледите на многомилионната публика в Лувъра, дали посетителите на нашите музеи няма да бъдат ощетени? – „Категорично, не!” – уверяват специалистите! Струва си в Европейската нощ на музеите да посетите залите на Националния археологически институт с музей при БАН. На спокойствие ще може да се насладите на великолепните артефакти , които остават тук.
Защото от 22 май фокусът на общественото внимание ще бъде насочен към две гостуващи изложби. Съпоставката ще е изумителна!
Едната изложба е с български адрес – от римската вила при Чаталка. Тя се намира в региона на Стара Загора. Всеки посетител със самочувствие ще може да разказва след това на приятели и познати как изглежда богатството на един тракийски аристократ, живял по нашите земи.
А вярно ли е, че находки от същите тези земи в региона на Стара Загора могат да бъдат сравнявани с красотата на съкровището от Боскореале? – Самото Боскореале?!

Чаша, сребърна, тип „Боскореале”, I в. пр. Хр. - I в. сл. Хр.           Снимка: архив на НАИМ,  Стара Загора
Да, естествено! Онова прочуто, може би най-старо съкровище, което обикновено не напуска Лувъра, а сега в най-активното време на туристическото лято част от него ще бъде в България! Около намирането му, откупуването му от Е. Ротшилд и подаряването му на Лувъра витаят точно толкова загадки, колкото и около историята за затрупаната от лавата на Везувий вила в Боскореале.
Оттам е името на находките. Предмети, фрески... окото трудно може да свикне с представата за лукс в Древен Рим. И все пак, връзката я има... Най-добре е всеки посетител в музея да я открие сам! Малко факти: съкровището е намерено в резултата на разкопки в периода 1893 – 1894 г.
Любопитни ли сте да си зададете въпроса как се водят преговори с екипа на Лувъра? По-добре чуйте интервютата с доц. д-р Людмил Вагалински, директор на НАИМ при БАН, доц. д-р Гергана Кабакчиева, научен секретар на музея, и д-р Ангел Динев, директор на Историческия музей в Стара Загора.





Две чаши от Лувъра.     Снимка: louvre.fr



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Пием ли чиста вода? Как да филтрираме водата в домашни условия

Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..

публикувано на 20.12.23 в 10:40