Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Архитектурата като симулант...

Арх. Мария Диамандиева
Снимка: Емил Николов

Цялото заглавие е „Архитектурата като симулант в халюцинациите на съвременните градски симулакруми”. Сложно ли стана? Това е една от статиите на арх. Мария Диамандиева. Симулакрум означава „копие без оригинал”. Терминът пък е въведен от Жан Бодрияр, който разглежда Обществото на консумацията. В какво време живеем само.

Не по-малко интересна от нейните статии е докторантската тема на арх. Диамандиева: „Културни феномени в архитектурната митология в началото на XXI век: архитекти-звезди”. Ако първата част на дисертацията е по-специализирана за широката аудитория, втората част - за архитектите-звезди, предизвиква любопитство дори сред хората, далеч от този бранш.

Всъщност, всеки от нас има мнение какви сгради ни заобикалят, как изглежда днес средата, в която се движим. Особено чувствителни ставаме, когато разговорът опре до изграждането на курортите - у нас и по света. Къде е по-зелено, по-чисто, по-уютно. Естествено, за вкусовете, както знаем, не се спори.  

Какво е архитектурата днес? Повече бизнес или философия за осмисляне на пространството, което обитаваме? Кой кого възпитава: човекът - околната среда? Или обратното? Между проблемите за наводнени райони, партийно боричкане, цени и качество на живот, тук - в София се проведе поредното Световно триенале по архитектура. По същото време пак у нас си даде среща елитът на световната геодезия.

Събития от важна величина, ако умеем да направим „прочит” защо избраха София за домакин на тези прояви. Лятото отново е пред нас. За поредна година всеки ще търси хотела, ресторанта, парка, плажа, изгледа към морето или планинския връх, които предпочита. Някога, сред първопроходците за построяването на Слънчев бряг, е бил бащата на арх. Мария Диамандиева - инж. Константин Диамандиев. Каква по-добра база за сравнение, когато у дома, в семейството, от най-ранна възраст детето получава първите си уроци по архитектура.

Днес професионалната биография на арх. Мария Диамандиева е изпълнена с неин личен натрупан опит: участия в проекти, научни публикации, обучение на студенти... Тя е и Главен секретар на Международната Академия на Архитектурата, организация със статут към ООН. Туризъм, приоритети, култура на строителната среда... Предлагаме ви още от размислите на Мария Диамандиева като специален гост в предаването „А сега накъде?”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Пием ли чиста вода? Как да филтрираме водата в домашни условия

Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..

публикувано на 20.12.23 в 10:40