Тракийски некропол започват да проучват специалистите на връх Драгойна, съобщи в интервю за Радио Пловдив археологът от Регионалния археологически музей - Пловдив Елена Божинова. Тя е ръководител на разкопките край Първомай почти 12 години.
По данни от повърхността, става въпрос за гробове, датиращи от късния период на Драгойската тракийска крепост, а именно 5 - 3 век преди новата ера, разказа Божинова. Тя подчерта обаче, че тъй като некрополът е много голям, а на терен са видими над 100 структури, предположенията на специалистите са обектът да датира още от самото начало на установяването на живот на мястото - 16 век преди Христа.
По думите й, връх Драгойна може да се сравнява с Перперикон като исторически и археологически паметник.
Ако на Перперикон има съмнения дали дадена стена или обитаване може да се отнесе към тракийския период, то на Драгойна тези неща позволяват една точна корекция.
Освен това, подчерта Елена Божинова, дългогодишните проучвания на обекта са подпомогнали в голяма степен знанията на специалистите за тракийската история.
Началото на разкопките на връх Драгойна е 15 август.
Цялото интервю с археолога можете да чуете в прикачения звуков файл.
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..