Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

При веселите хора от племето Керо или завръщане към Седмата посока

Когато се придвижват из Андите, хората Керо взимат със себе си листенца кока. За всеки случай, ако срещнат някого по пътя. Жест на учтивост е да размениш от своите листенца. Става с особен ритуал: всеки от спътниците вдъхва в безценната суровина своите добри намерения, за да бъдат споделени с другия!
На 5 000 метра надморска височина в перуанските Анди движението не е интензивно, даже никак. А въздухът е разреден. Може дълго да не срещнеш човек. Въпрос на оцеляване е да имаш под ръка от ободряващите листенца. Растението е част от съхранени древни практики и култура. Нищо повече! Останалите производни са дело на „Белия човек”, обобщен образ на хората Керо за нашата цивилизация!
Белият човек е объркан, той вечно нещо иска и търси. Затова не е щастлив... Хората Керо са щастливи, спокойни. И много весели. Какво толкова има при тях?! Някога мисионерите отказвали да се изкачват нагоре. Не им се катерело с часове в дълъг и изнурителен път... Така племето Керо останало встрани от Аутобана на Големия прогрес, по който неуморно нахлуват все по-нови и последен писък на модата технически изобретения.
Самочувствието и амбициите на Белия човек истински развеселява племето Керо: „А умее ли Белият човек да спира дъжда? Или пък да отложи изригването на вулкан? – Понеже шамани от племето го могат!”
Пътешественикът Георги Христов е имал изключителната привилегия да попадне сред тези невероятни хора, да овладява сакрални техники. Всичко, което преживява, звучи като фантастика!
Вероятно един рутинен отпускар трудно ще разбере защо му е на Георги да ходи точно там. Има други перуански дестинации, станали толкова популярни, че звучат като латино-американски хаджилък: да стъпиш на Мачу Пикчу, на 2 430 метра надморска височина! Хем е по-ниско, а и не се налага да обясняваш на познати, че това е митичният изгубен град на инките. Или пък Куско! Разбира се, че навсякъде е интересно...
Срещите с Керо са като посвещение в простичките, вечни истини, че:
- Ние всички сме едно. Само се движим по седем посоки: хоризонталните Изток, Запад, Север, Юг. Плюс двете вертикални Горе и Долу. Седмата обединява „Тук и Сега”. А пресечна точка в нея е Човекът. Той прави избора на своето движение.
Струва си да научим и за Мъдростта на пръчката, ритуала Деспачо, кой е Апу. Защо е полезно да бълбукаш под масата. И как се хрупа тръстиковидна краставица...
В предаването „А сега накъде?” сме скрили за вас още съкровища на паметта. Чуйте го до края. Очакват ви незабравими срещи.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Пием ли чиста вода? Как да филтрираме водата в домашни условия

Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..

публикувано на 20.12.23 в 10:40