Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Данаи Кириакопулу: Парите от спасителните програми за Гърция се връщат при кредиторите за погасяване на дълга

Парите от спасителните програми реално се връщат при кредиторите, заяви в интервю за "Събота 150" икономистът Данаи Кириакопулу, от Центъра за икономически и бизнес проучвания в Лондон. По думите й, мерките от последната спасителна програма ще са по-лесни за изпълнение от предишните спасителни програми.
 
По какъв начин мерките от спасителната програма ще се отразят върху гръцката икономика? Обикновено мерки като увеличаване на данъци носят повече негативи като влошават бизнес климата, могат да доведат до увеличаване на безработицата?

Част от мерките, особено по отношение на данъците, наистина могат да имат негативен ефект върху икономиката, но проблемът на Гърция не е в нивото на ДДС-то или изобщо на данъците. Просто не може да има инвестиции в държава, в която нивото им се променя твърде често. Затова, ако имаме стабилизиране на данъчната система, това със сигурност ще бъде позитивно. Някои от другите мерки, които са заложени в спасителната програма, са структурни. Гърция трябваше да ги е направила отдавна, защото това не са просто мерки, с които се вдигат данъците, за да се осигури ресурс за плащане на дълга, а които биха помогнали за цялостното преструктуриране на икономиката и финансите. Разбира се, мерките, изисквани от кредиторите, можеше и да не са толкова строги, но трябва да кажем, че тези мерки не са толкова строги, колкото при предишната спасителна програма. От тази гледна точка, мисля, че икономиите този път ще бъдат по-лесни, отколкото преди, но все пак ни остават определени фискални цели, които трябва да постигнем.  

Смятате ли, че мерките, които кредиторите поискаха от Гърция, за да получи третия спасителен пакет, реално ще поставят началото на решаването на проблема в страната?

Първата стъпка беше, че излизането от еврозоната беше избегнато. В същото време, ние все още нямаме реално намаляване на дълга. Това е нещо, което ние не сме видели и не може да знаем, докато не видим потвърждение на реформите. Дискусиите по това ще продължават. Според мен, е абсолютно наложително това да бъде истинското решение.

В същото време има много експерти, които вярват, че тези мерки ще навредят на икономиката повече, отколкото излизане от еврозоната.

Не, аз не съм от тези икономисти и със сигурност не съм съгласна с тях. Дори и да има Grexit, ще се наложат икономии, но в същото време ще има нова валута, която ще девалвира през нощта.

Какво ще се случи сега с гръцките банки?

Очакваме гръцките банки да отворят в понеделник. Това е най-добрият възможен сценарий. В същото време, капиталовият контрол ще продължи. Предполагам, че ще продължим да виждаме консолидация на банки. Знаем, че това повлия и на България с факта, че Юробанк купи българските клонове на Алфа банк. Мисля, че гръцките банки ще продължат да намаляват своите операции в България и страните от региона.

Смятате ли, че преструктурирането на банките в Гърция ще доведе до стабилизиране на системата?

Да, мисля, че вече беше направено много за банковия сектор чрез гръцкия фонд и рекапитализацията на банките. Това е нещо, което ще продължи. Разбира се, гръцките банки пострадаха доста от изтеглянето на депозити и от нивото на лошите кредити, но това е нещо, което може да бъде овладяно чрез спешната ликвидна помощ. Проблемът все пак е повече ликвиден, отколкото повлиян от дълговата криза, така че смятам, че след като се възвърне доверието, депозантите отново ще вложат парите си в гръцките банки и масовите тегления ще престанат.

Има ли някаква опасност за българските банки от настоящата криза в Гърция и този процес на преструктуриране, който описахте?

Мисля, че този процес, които видяхме с Алфа банк и Юробанк, е нещо, което ще продължи. Затова трябва да очаквате по-малко присъствие на гръцки банки в България.

Ако се върнем към ситуацията в Гърция, смятате ли, че трябва да има нови избори или промените в кабинета на Ципрас ще бъдат достатъчни? Все пак, политическата стабилност е ключова и за стабилизирането на икономиката на страната.

Това е точно така. Дали обаче се нуждам от нови избори? Аз мисля, че това ще бъде много дестабилизиращо, без да изказвам политически пристрастия. В момента е много важно да имаме приемственост. Може би изборът на ново правителство, което да обедини хората, ще е необходим след няколко месеца, но сега се нуждаем от стабилност. А и въпреки че през последните пет - шест месеца новото правителство доведе отново икономиката до рецесия, до капиталов контрол на банките, до страх у хората от фалит, министър - председателят все още се радва на подкрепата на около 70 % от избирателит. Това е много важно, защото означава, че той все още се ползва с достатъчно политическо доверие, за да проведе тези реформи. Това е много важно! Ние не може да мислим само за гласуването на мерките, но и за тяхното прилагане на практика. Именно по тази причина ние се нуждаем от политическа партия, която има голяма подкрепа. Независимо дали ни харесва или не, настоящият премиер има тази подкрепа и това е изключително важно.

Докога всички страни в Европа ще трябва да плащат за гръцката криза?

Всъщност, страните не плащат в действителност за Гърция. Ако погледнете къде са отишли парите от предишните две спасителни програми, много малка част са използвани за гръцките пенсии или гръцките заплати. Повечето са се върнали при кредиторите под формата на плащане на дълг. По тази причина, смятам, че спасителната програма работи в полза на останалата част от еврозоната, защото тя получава парите си обратно. Ако видим Grexit, Гърция ще банкрутира, а това ще е много скъпо за останалите страни от еврозоната и означава, че европейските данъкоплатци ще станат най-големите кредитори.


Интервюто на Марта Младенова с Данаи Кириакопулу можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

NPR: Спасяването на "Тик ток" предвижда американски инвеститори на поемат контрола над него

Администрацията на американския президент Доналд Тръмп работи по план за спасяване на социалната мрежа "Тик Ток", който включва софтуерната компания "Оракъл" и група външни инвеститори да поемат контрола над глобалните операции на приложението. Това съобщава американското Нешънъл Пълбик Рейдио (NPR), като цитира запознати с преговорите. Според..

публикувано на 26.01.25 в 02:06
Доналд Тръмп

Тръмп може да обмисли връщането на САЩ в СЗО

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че може да обмисли връщането на страната му в Световната здравна организация. На митинг в Лас Вегас той каза, че не е сигурен дали това ще се случи и че от организацията "трябва да оправят малко нещата". В четвъртък от ООН обявиха, че е планирано Вашингтон да излезе от СЗО след година  - на 22-ри януари..

публикувано на 26.01.25 в 01:36

22 чуждестранни групи в Перник на фестивала "Сурва"

22 чуждестранни групи участват в провеждащия се в Перник Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва". Те представят разнообразие от култури, традиции и маскарадни обичаи. Присъствието им внася допълнителен колорит във фестивала. Няколкостотин носители на маскарадната традиция от Италия, Сърбия, Гърция, Северна Македония, Румъния,..

публикувано на 25.01.25 в 22:07
Снимката е илюстративна

Ограничения в Англия и Шотландия, за да бъде забавено разпространението на птичи грип

В цяла Англия и Шотландия са наложени ограничения в опит да бъде забавено разпространението на птичи грип. Всички гледачи на птици, от частни лица до фермери с огромни количества, вече са задължени да следват стриктни хигиенни мерки, наложени от правителството.  В някои графства, най-вече в източна Англия, се въвеждат още по-строги правила,..

публикувано на 25.01.25 в 20:25

Италиански фармаколог: Лекарите да предписват не само лекарства, но и добри навици

В Италия излезе книгата "Да живеем добре" (Vivere bene), на видния учен Силвио Гаратини, фармаколог, основател и президент на Института за фармакологични изследвания "Марио Негри" в Милано.  Книгата пояснява ролята на физическата активност и значението на нейното практикуване за физическото и психическо благополучие на хората и за..

публикувано на 25.01.25 в 20:22

Почетен знак на президента за БНР

Почетен знак на президента на Република България е връчен на БНР с постановление на държавния глава. Това се случва по  повод 90-годишнината на БНР и във връзка с последователно изпълняваната обществено значима мисия и цялостния принос на БНР във формирането и утвърждаването на съвременния облик и авторитет в национален и световен мащаб  на..

публикувано на 25.01.25 в 19:26

22 чуждестранни групи участват в международния фестивал "Сурва" в Перник

22 чуждестранни групи участват в провеждащия се в Перник Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва". Те представят разнообразие от култури, традиции и маскарадни обичаи. Присъствието им внася допълнителен колорит във фестивала. Няколкостотин носители на маскарадната традиция от Италия, Сърбия, Гърция, Северна Македония, Румъния, Испания,..

публикувано на 25.01.25 в 18:17