Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Загадъчната Фармакида

Крепостта Фармакида е едно от последните археологически открития на територията на община Приморско. На снимката: Част от крепостната стена.
Снимка: Община Приморско
Ропотамо лъкатуши между пътя и облите възвишения на Странджа. Закъде да бърза? Морето е наблизо, скоро ще го стигне, за да се влее в него. Реката е преживяла повече от всички нас. Водите й преминават оттук хилядолетия. След Бургас, Созопол и напеченото от жега шосе, автомобилите, устремили се още по-на юг, се гмуркат в сенчестия зелен тунел на дърветата. Сякаш това е специален декор, на който да се появят Ропотамо, странният скален профил на Лъвската глава. Още няколко завоя и ето го отклонението за Приморско.   

Допускали ли сте, че Фармакида е някъде тук? Изобщо, какво е Фармакида? Летовниците вече знаят, че когато искат да направят разходка, различна от плажа, могат да идат до тракийското мегалитно светилище Бегликташ. Някои са чували за легендарния град Ранули. Но Фармакида?! Също в този район? Направо да не повярваш!  
Приморско се оказва с много по-дълга и непозната история. В началото на лято 2015 експедиця, ръководена от заместник-директора на НИМ доц. Иван Христов, започна работа, в процеса на която започнаха да излизат монети от края на II век пр-н.е. - началото на I век пр.н.е. Това са бронзови и сребърни монети на Аполония Понтика и монети на Александър Македонски, сечени след смъртта му, поради голямото търсене.
Фармакида се оказа антично селище, със здрава крепост. Като погледне човек на картата, малко по-на север е Аполония, днешен Созопол, а на юг - Урдовиза, сегашният Китен. Биха ли пропуснали древните възможността да изградят още едно селище?! След като вече е факт, появата на Фармакида е съвсем логична и на мястото си. Само че поставя много нови загадки и предизвикателства пред археолозите. Находките разкриват изключителен интензивен търговски обмен. В кулата се появи нещо като трезор на управителя на крепостта, оцелял след поредната атака към това заможно място, очевидно опожарено от нападателите.
Датировката на монетното съкровище показва, че това е станало при похода на римския пълководец Марк Лукул в 72 г. пр.н.е. срещу понтийския цар Митридат VІ.
Умеели ли са древните ни предци да си избират правилния съюзник? А в мирно време докъде са стигали предците на днешно Приморско, ако съдим по монетите от античния град-държава на Мраморно море - Маронея или сравним местната и вносната керамика?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Пием ли чиста вода? Как да филтрираме водата в домашни условия

Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..

публикувано на 20.12.23 в 10:40