Остаря ли класическата, хартиена географска карта? В глобалната мрежа търсим обекти. Изчисляваме разстояния, избираме най-удобния маршрут. Определяме своето местоположение. Всичко това – само с щракване върху бутона: на компютъра, мобилния телефон, GPS-а в колата.
Антония Влайкова ни представя съвременните електронни устройства за измерване и картиране на пещери. Доц. д-р Людмил Вагалински от НАИМ при БАН, проф. Николай Ненов от Историческия музей – Русе и проф. Калин Порожанов от Националния център за морска история и подводна археология разказват за създаването на дигитална археологическа карта, която включва наземното, подземно и подводно културно наследство. Доц. д-р Гергана Кабакчиева илюстрира с примери промените в ландшафта през вековете. Останаха ли непроучени територии? Ще научим от първият български геодезист, стъпил на Антарктида – доц. д-р инж. Борислав Александров. Интересна и полезна информация са подготвили проф. Теменужка Бандрова и Стефан Пейков, от Българската картографска асоциация, както и пътешественикът Живко Момчев.
Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..
Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с..