Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Летни посоки у нас и по широкия свят

Мадарският конник представлява изсечен в скала средновековен барелеф, който се намира около село Мадара на 20 километра от Шумен.
Снимка: Любомир Лазаров

Лятото в Шумен може да бъде интересно, дори без море. Пък и както гласи една популярна закачлива фраза: Варна, Варна, пристанище на Шумен... Варненци разбират от шеги. Затова, както всички останали туристи, които пътуват в тази посока, може да опитат новото безплатно мобилно приложение за любознателните. Кои природни и исторически забележителности на региона включва придобивката? Да очакваме ли скоро още маршрути? – Разказва Северина Йоргова от Историческия музей – Шумен.
Как се създава супер-гигантска снимка, която само в един кадър да показва цялото крайбрежие на една държава? Проектът кандидатства за рекордите Гинес, при това е дело на български екип. Какви предизвикателства се появяват в процеса на работа? Каква трябва да е гледната точка, за да има едновременно панорамна картина и ясни детайли? Как ще реагира екипът, при ново строителство, поява на атракционни, заведения, паркове? – Екипът е помислил за гъвкави решения. Марин Каравелов ни въвежда в тънкостите как снимката на българското Черноморие ще се актуализира във времето.
Сигирия (в превод „лъвската глава“), скалното чудо на Шри Ланка, камък Александрит за 500 000 щатски долара, изкуството на уличната кухня, в която се смесват екзотични ухания и странни вкусове, като удивителния мангостин... Пътешественикът Георги Христов продължава своя разказ, започнат миналия петък, за срещите и преживяванията в Югоизточна Азия.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Пием ли чиста вода? Как да филтрираме водата в домашни условия

Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..

публикувано на 20.12.23 в 10:40