Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква ще бъде съдбата на паметника на връх Бузлуджа


Защо един от култовите паметници, изграден по времето на режима на Тодор Живков – този на връх Бузлуджа, е оставен да бъде разрушен от ерозията, вятъра и снеговете. 
В коментар по темата, излъчен в предаването "12+3" по "Хоризонт", кореспондентът на БНР в Стара Загора  Венелина Попова търси отговор на въпроса и припомня историята на паметника, който 27 години след началото на прехода продължава да събужда травматични спомени за няколко поколения българи. 

Ето и някои от ключовите факти в дългия спор за собствеността и съдбата на монумента:

В патетична реч от трибуната на Бузлуджа Сергей Станишев поиска да им върнат паметника, одържавен през 1991 година. Това стана в началото на август 2011 година след словесна престрелка между БСП и ГЕРБ.
Тогава Борисов се закани да върне "Чинията" на БСП. И го стори. Предложението в МС внесе Росен Плевнелиев в качеството си на регионален министър. И кабинетът гласува решение за дарение. 

Така - с решение на първия кабинет на ГЕРБ,  БСП получи паметника и правото да се разпорежда с него. След това обаче, действия не последваха. Въпреки гръмките обещания на червени активисти като Румен Гечев, който възнамеряваше да възстановява паметника със събиране на дарения чрез SMS. Други като Димчо Михалевски не искаха БСП да получи паметника в този му вид, защото за реставрацията му щели да отидат милиони. 

И така - пет години по-късно БСП все още не е влязла във владение на своя уж култов паметник. Но не се и отказва от него. Паметникът продължава да е държавна собственост. 

Интересно е дали, ако промените в Закона за обявяване на комунистическия режим за престъпен, бъдат гласувани и на второ четене, петолъчката на Бузлуджа ще бъде свалена? Или може се наложи утре държавата да плати двойно и тройно по-скъпо за реставрацията му.

От звуковия файл може да чуете целия коментар на Венелина Попова по казуса "Бузлуджа".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26