Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България и Швейцария заедно в историята

Снимка: culture-mfa.bg

Конфедерация Швейцария заема площ от 41 284 км, с което се нарежда на 133 място по територия в света. Населението на страната е близо 8 милиона души. Те обитават 26 кантона и говорят на 4 официални езика: немски, френски, италиански и  реторомански. В масовите представи по света Швейцария се свързва с понятия като: часовници и швейцарска точност, шоколад, Алпи, ски курорти и банково дело (в страната оперират  над 400 частни  банки).   
За българина Швецария има и други измерения. За тях разказва изложбата „България и Швейцария: заедно в историята”,  представена в изложбената зала на Държавна агенция „Архиви”. Повод за проявата е 100-годишнината на дипломатическите отношения между двете страни. На 29 ноември 1916 година държавният вестник на швейцарското федерално правителство съобщава, че на 24 ноември 1916 година видният дипломат и историограф Симеон Радев връчва акредитивните си писма като извънреден и пълномощен министър на България към Конфедерация Швейцария със седалище в Берн. Оттогава тази дата се приема за начало на официалните дипломатически отношения между двете страни.
В експозицията могат да се видят оригинални документи, снимки, книги, постери. Подбраните материали разширяват представите ни за редица българи и швейцарци, допринесли за задълбочаването на двустранните отношения в областта на дипломацията, икономиката, културата, образованието, спорта и туризма.
Много са личностите, които съвременните поколения трябва да знаят и да помнят. Сред тях, например, е Луи Айер, швейцарец по произход, когото биографите определят като „българин по душа, основоположник на спортното движение в България”. Луи-Емил Айер е роден в Бе, кантон Во през 1865 година. Учи в Лозана, Женева и Ньошател. Преподава спортни дисциплини в град Вьове.
През 1893 година тогавашният български просветен министър Георги Живков се обръща към Швейцария за съдействие: младата новоосвободена държава има нужда от съдействие за изграждане на модерна образователна система. Сред пристигналите в България педагози е Луи Айер. Той преподава физическо възпитание в Лом, Силистра, Русе. Става главен треньор на юнашките дружества в страната. У нас слага началото на редица спортове, сред които лека атлетика, вдигане на тежести, борба, бокс. Юбилейна марка с лика на Луи Айер и специален пощенски печат. Снимка: Държавна Агенция „Архиви”Тъкмо той донася в България първата футболна топка. Освен уроци по спортсменски дух, с личния си пример показва на учениците какво е да си достоен човек. Луи Айер загива на фронта през Първата световна война като български офицер.
По повод 100-годишнината на дипломатическите отношения между България и Швейцария Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията валидира юбилейна пощенска марка, лимитирана серия от 11 000 броя и специален пощенски печат. Юбилейната марка е с лика на Луи Айер, заради неговия изключителен принос на учител, общественик, човек, който обича България и я защитава с героизъм и всеотдайност. Изложбата “България и Швейцария: заедно в историята” е отворена за посетители до 13 януари 2017 година в зала „Архиви” на Държавна агенция „Архиви” (на ул. „Московска”, 5). Предвижда се след това изложбата да се превърне в пътуваща и да бъде представена и в страната.
Още за личностите, българи и швейцарци, допринесли за развитието на двустранните дипломатически отношения в продължение на век, разказва доц. д-р  Михаил Груев, председател на Държавна Агенция „Архиви”.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Пием ли чиста вода? Как да филтрираме водата в домашни условия

Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..

публикувано на 20.12.23 в 10:40