Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Генчо Начев: Който не познава миналото си, не знае какво да иска от бъдещето

Любовта, доброто и оптимизмът ще ни помогнат да постигаме повече и да усетим щастието, смята корифеят в кардиохирургията

3
Снимка: svetaekaterina.eu

Гостът в днешното предаване – проф. Генчо Начев, е достатъчно известен. Макар че е далеч от евтината слава, която носят поп-културата, шоу бизнеса, спорта или телевизията.
Неговото поприще е медицината. Кардиохирургията.
Роден е в Казанлък. През 1975 г.завършва медицина с отличие. Специализирал е в Англия, Германия, САЩ. Бил е шеф на здравната каса. Национален консултант по кардиохирургия, ръководител Катедра по сърдечно – съдова хирургия към Медицински университет – София.
Неколкократно е определян като медик и лекар на годината и на България – това са различни призове, давани от различни организации.
Почетен гражданин на родния му град Казанлък, както и на София, носител на орден “Стара планина” – първа степен.

Закърмен в дух на патриотизъм в семейство на хирург, Генчо Начев завършва математическа паралелка в гимназията на Казанлък, като спортува активно волейбол още като ученик. (Дядо му е бил адютант на 4-та дружина от 23-ти пехотен Шипченски полк, кавалер на Военния орден „За храброст”, участвал във войните за национално освобождение и обединение.)

Идва в София от 1969 г. и следва в Медицинския университет.
Има късмет при конкурса за асистент, който решава и специалността (иначе Генчо Начев можеше да стане ортопед). Втори късмет е идването на проф. Александър Чирков в България и възможността да се работи много, както и да се специализира в чужбина…

Проф. Генчо Начев:

  • Въпреки всичко, което се (на)прави, и пациентите, и лекарското съсловие са недоволни от днешното българско здравеопазване.
  • Всеки министър на здравеопазването иска да подобри системата. Но всеки идва със своя философия. Трябва да се приеме консенсусна програма, която да се изпълнява приемствено и последователно, който и да е на власт. Клиничните пътеки определят качеството, не са финансов инструмент.
  • Трябва да имаме кауза. Да върнем интереса – особено на младите, към славното ни минало. Който не познава миналото си, не знае какво да иска от бъдещето. Времето прави оценката на това, което е било, а не кой е на власт.
  • Обичам книги, от които остава нещо в съзнанието, не просто да четем – да минава времето.
  • Бог помага. Не на лекарите, а на пациентите... чрез лекарите.
  • Хирургът определя каква музика да се слуша по време на операция.
  • Уважението на другите и любовта са важни човешки ценности. Отвореното за доброто сърце и оптимизмът помагат да усетим щастие.

Чуйте целия разговор на Георги Нейков с проф. Генчо Начев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия