Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Версайският балет гостува в Тел Авив с „Пепеляшка”


Приказката на Шарл Перо „Пепеляшка“ за бедното, невзрачно девойче, което успява да постигне недостижимото, може да бъде разказана по 100 начина, а френският хореограф Тиери Маланден разказва 101-вия вариант. Става въпрос за малка прислужница, без специално балетно образование, която чува своите зли мащеха и сестри да говорят за кастинг в престижна балетна трупа. Те имат опит и в танца, и в актьорството. До този момент са се представяли за инвалиди и са просили пари с много интересна танцова импровизация или може би съчетание по художествена гимнастика с патерици, вместо с друг уред. Много бързо намират начин да се преоблекат като танцьорки и дори да отидат на репетиция в трупата, за да си съставят представа за изискванията към бъдещите кандидатки за попълването й. В същото време Пепеляшка, която дотогава е лъскала обувки, може да се упражнява само с баща си, който явно също е бил танцьор, но отдавана вече не е на сцената. Самият кастинг е по време на бал, организиран от хореографа. Останалите кандидатки на славата са просто кукли-манекени на колелца, танцът на които бе едно от големите постижения на Тиери Маланден. На бала Пепеляшка танцува с актьора, който изпълнява ролята на принца или хореографа и той „октрива“ невероятния й потенциал. Но единствена тя не е на палци, а с обикновени балетни пантофки. Още веднъж се подчертава, че единствено тя не е професионална балерина. Въпреки това, прекрасно върти пируети до момента, когато пантофката се развързва и се търкулва на сцената, а тя засрамена избягва. Веднага след изчезването й, своите услуги предлагат сестрите, които правят дори фуетета, но хореографът тръгва по света да търси Пепеляшка. Среща танцьорки на испански или на източни танци, но винаги щом хареса една от тях, се оказва че е някоя от сестрите на Пепеляшка. Най-накрая я открива и повтарят нейния танц, вече без грешка.

Едно от постиженията на постановката бе семплата, но въздействаща сценография на Елен Запазки. На белите стени бяха окачени 260 черни обувки с ток, а в различните сцени под светлината на прожекторите фонът се сменяше от розово и светло синьо до тъмно зелено. Трупата от 20 балетисти и балерини - виртуози както в класическия танц, така и в съвременния, защото хореографът умело ги бе преплел, доказа, че няма невъзможни неща и всеки играеше по няколко роли. Изключение правеха мащехата и сестрите, а всяко тяхно появяване на сцената оставяше публиката без дъх. Тези три дамски роли бяха поверени на мъже, а те еднакво добре владееха както женската палцова техника и въртяха фуетета, а така също правеха виртуозно мъжки скокове. Невероятно бе и актьорското им изпълнение. Въпреки че разчитаха отчасти на бурлеската, фойерверк от интересни, комични хрумвания ги правеха най-значимото постижение на спектакъла.

Миюки Канеи, която танцува Пепеляшка, сподели, че собствената й съдба е като на нейната героиня. Родена е в обикновено семейство в Япония. В него липсват традиции в танца, но майка й забелязва таланта на момиченцето си рано и го записва да учи балет. За щастие, учителят й е завършил хореографско училище в Русия и изпраща ученичката си в Санкт Петербург. След завършването на училището Миюки отива да специализира съвременен балет в Лион - Франция, където случайно я вижда Тиери Маланден и я кани в своята трупа на Версайския балет. Поверява й да танцува роля, която Сергей Прокофиев е написал специално за великата Галина Уланова. Всъщност хореографията на Тери Маланден няма нищо общо с оригиналния балетен текст, който се изпълнява в Русия, но е не по-малко очарователна!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради опасност от мълнии отлагат с два дни фестивала SOFIA LIGHTS. Билетите важат

С два дни се отлага началото на фестивала за имерсивни арт инсталации SOFIA LIGHTS, който ще се проведе в парк-музей "Врана". Това съобщи пред БНР Ясен Гешев от организаторите на събитието. Фестивалът трябваше да започне днес, но заради метеорологичните условия и опасността от падането на мълнии ще започне в събота сутрин и ще продължи..

публикувано на 25.07.24 в 11:18

Николай Захариев: Д-р Илиев искаше духът на джаз фестивала да се доближи до този в Монтрьо

Идеята на д-р Илиев беше фестивалът в Банско (сега в Боровец) като дух да се доближава до този в Монтрьо. Това е много висока топка . Това каза пред БНР Николай Захариев, музикален директор на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Вече трета година фестивалът се провежда в планинския курорт Боровец. Захариев е дългогодишен музикален..

публикувано на 22.07.24 в 10:00

Виктория Бешлийска: "Нишка" е роман за изследването на женската сила

Сила.  Това е думата, която обединява седемте героини в новия роман на Виктория Бешлийска – "Нишка" . Женската сила като совалка на стан свързва съдбите на Скарлада, Ана, Зорка, Дана, Ружа, Мария и Йова. Няколко смели български жени, които принадлежат на различни времеви периоди.  Седем жени – дъщери, съпруги, майки, носещи отговорност..

публикувано на 22.07.24 в 09:10

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38
Концерт от „Дни на класиката“ в Балчик през 2023 г.

"Дни на класиката" в Балчик ще се проведат за 15-и път

Петнадесетото издание на музикалния фестивал "Дни на класиката" започва на 20 юли, събота , в Балчик.  Тази година в центъра на вниманието е клавирната музика, защото Община Балчик се сдоби с два нови рояла . Средствата за тях бяха събирани в дългогодишна кампания, която започна през 2017 г.  Големият концертен роял пристигна през есента на..

публикувано на 18.07.24 в 17:04
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17