Сила.
Това е думата, която обединява седемте героини в новия роман на Виктория Бешлийска – "Нишка". Женската сила като совалка на стан свързва съдбите на Скарлада, Ана, Зорка, Дана, Ружа, Мария и Йова. Няколко смели български жени, които принадлежат на различни времеви периоди.
Седем жени – дъщери, съпруги, майки, носещи отговорност пред своята общност, но и пред собствената си същност. Някои от тях – поглеждат към миналото, за да разберат по-добре живота. Други – към бъдещето, с надеждата да сбъднат мечтите, които, сякаш често нямат място в реалността.
"Нишка" е третият роман на Виктория Бешлийска. След като първите ѝ два я превърнаха в една от най-четените съвременни български авторки, сега тя представя една мащабна история, развиваща се в период от над 100 години.
Тръгваме по дирите на думите и за "Нишка". Коя е думата, която обединява героините в романа?
"Само една е думата, на която и седемте принадлежат, и това е думата "сила". Още в основата на своя замисъл този роман беше за женската сила и изследването на нейната генеалогия. Какъв е коренът на тази сила, от какво идва тя. Впускайки се в идеята да изследвам женската сила днес, стигнах до една история 130 години назад във времето", разказа писателката в предаването "Нощен Хоризонт".
И допълни:
"Част от героините са провокирани от образи от моето семейство и случки, описани в книгата са реални истории от нашето семейство. Но по-голямата тема беше да разгледаме силата на българската жена като цяло. Която смятам, че може да бъде съотнесена към силата на жената в днешния свят. Моят майчин род е от град Елена и от Еленския балкан. През годините изключително отблизо съм наблюдавала характера и поведението на жените от Балкана и съм намирала в тях сходни черти. Затова реших, че ще позиционирам историята именно там и ще търся в Балкана корена на женската сила".
Всяка от героините на Виктория Бешлийска е изправена пред поредица от трудни решения и избори.
"Трудността на избора на всеки един идва от това дали да се прикрепим към някакви общо зададени норми, или в избора си да проявим личното си пристрастие. Голяма част от тези жени са принудени да живеят в общ канон, но живеейки дори и по този начин, те проявяват своята личностна характеристика, личностната си сила... Никоя от тези жени не е смела в смисъла на безразсъдството. Те са естествено смели, обстоятелствата ги правят такива. При тях смелостта е това, което подхранва живота, това, което ги кара да направят следващата стъпка напред. То е следствие от всичко онова, което те вече са направили".
Образът на жената от Балкана често липсва в българската литература, разказва Виктория.
"Балканът винаги ни е разказван през мъжките образи – хайдутите, войводите, идеята за свободата. Жената, като че ли повече е била свързвана с домашното огнище, тя е къщовницата, домакинята, тази, която ще нагости някой. Тя не ни се показва като тази, която буквално владее стихиите – и на огъня, и на водата, и на въздуха. Това съм се опитала да променя с "Нишка" - да видим, че Балканът принадлежи и на жените".
Виктория Бешлийска е създател на блога "По дирите на думите". В него тя събира стари български думи, лични спомени и вдъхновяващи истории. Днес в него има над 70 000 последователи.
Виктория дебютира на литературната сцена през 2020 г. с романа "Глина". Историята печели не само читатели, но и редица престижни награди като "Книга на 2021 г." според зрителите на предаването на Българската национална телевизия "Библиотеката" и европейската награда за дебют "Еврокон 2022".
В края на 2022 г. се появява и романът "Сърце", който повтаря успеха на дебюта ѝ, а книгите превръщат Виктория Бешлийска в най-четен автор на художествена литература, отличие, връчено ѝ от Столичната библиотека.
През 2023 г. Общинският съвет на град Елена присъжда на Виктория престижната литературна награда Почетен знак "Стоян Михайловски".
Интервюто на Иван Русланов с Виктория Бешлийска в предаването "Нощен Хоризонт" можете да чуете в звуковия файл.
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни. Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..
В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София. С Максима ни среща Виктория Петрова. Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..
Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
"Знаците сочат натам, че той е и прежален, и похарчен . Може би се е превърнал в прекалено непоносим дори за онези, които досега поощряваха..