Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кое е най-голямото цвете на света, хрускавото меню на Камбоджа и още 203 предизвикателства от Мария

БНР Новини
Плажът Краби, Рейлей - Тайланд
Снимка: Мария Ангелова

Тя се казва Мария Ангелова. Обожава пътешествията и предизвикателствата. Ако решите да я следвате по света, най-добре си намерете вълшебни бързоходни обувки. Защото докато Мария ви разказва как мечтае да отиде до Бразилия или до Камбоджа и Тайланд, няма да усетите с каква лекота тя ще го направи, без да отлага. Ще се върне, както винаги, лъчезарно усмихната. И веднага ще започне да организира следващото пътуване. Побързайте да я разпитате, тъй като впечатленията се трупат ли трупат: кое от кое по-интересни, вълнуващи, необичайни. Ето малко кадри от поредното й приключение в Камбоджа и Тайланд.
Както навсякъде по света, и в Югоизточна Азия има завладяващи гледки. Но плажът Краби, Рейлей, е сред онези препоръчителни места, които туристът не бива да пропуска, стига късметът да го отведе в Тайланд. Рейлей е малък полуостров, достъпен единствено с лодка, заради варовиковите скали. Които пък на свой ред са лакома примамка за алпинисти от цял свят.
Тайланд ще ви омагьоса със спокойствието и все още запазените кътчета природа. Едно от тези завладяващи места е Националният парк Као Сок и езерото Чеола. Паркът обхваща над 700 квадратни километра от големи варовикови скали, които постепенно се превръщат в острови, покрити с тропическа растителност. Истинска атракция за чуждите туристи са плаващите бунгала. 

Национален парк Као Сок, езеро Чеола.      Снимка: Мария Ангелова
В тази част на света пазарите са изключително живописни и екзотични. Традиционните любими храни на местните жители за европееца изглеждат необичайни. В тамошните заведения е нещо нормално менюто да включва блюда от хрускави тарантули, щурци, скакалци, червени и летящи мравки. Както гласи поговорката „За вкусовете не се спори“. Всеки с пристрастията си...
Руло с червени и летящи мравки Сием Рийп, Камбоджа.   Снимка: Мария Ангелова
Едно от странните растения е най-голямото цвете на света – рафлезията. Тя няма корени, няма стъбло, нито листа. Представлява един-единствен гигантски цвят, който се разтваря веднъж годишно: в периода януари – февруари. Мнозина специално взимат отпуск, за да зърнат цъфтяща рафлезия. Не са малко разочарованите: когато пристигат, растението може да е във вид на пъпка, а-ха готова да се разтвори, но... Така и до края на престоя им това не се случва. Има късметлии и Мария е сред тях, които са виждали огромното цвете, обагрено в ярка окраска! Тъкмо тази пищност привлича всякакви насекоми, които растението с удоволствие... схрусква! Рафлезията е наречена на изследователя сър Томас Ръфълс, който пръв я класифицира през 1818 година. В съвременната наука са познати 22 вида рафлезии. Те се срещат в екваториалните гори на Югоизточна Азия.
Рафлезия       Снимка: Мария Ангелова
Всяко място, включително у нас, колкото и да изглежда познато, може да се превърне в истинско откритие. Мария е убедена в това, тъй като лично го е изпитвала много пъти, а споделения опит превръща в приятно и полезно помагало, озаглавено „203 предизвикателства за пътешественици“. Отваряте книгата напосоки и, каквото се падне... Например, предизвикателство № 39 гласи: „практикувай йокота“. В свободен превод от шведски „йокота“ означава „да си направиш пикник в ранни зори, за да чуеш птичите песни“.
В края на помагалото има приключенска игра, изпълнима от млади и стари. Впрочем, последното няма нужда да се уточнява, особено като се има предвид правило № 80: „спомни си какво обичаше да правиш като дете“... Достатъчно условие пътешествията да започнат, нали?!






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Пием ли чиста вода? Как да филтрираме водата в домашни условия

Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..

публикувано на 20.12.23 в 10:40