Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младен Маринов: Надявам се до началото на 2018-та година да имаме добре оборудвани и готови за работа звена в МВР

Младен Маринов в студиото на БНР
Снимка: Ани Петрова, БНР

Целият ми професионален стаж е минал в полицията, в столицата и то в звена, които са работили директно на улицата и са прилагали полицейските правомощия директно. Бях и директор на СДВР. Мога да кажа, че там въобще не е леко - най-тежката дирекция. Там нямаш време за дълго мислене. Просто трябва да действаш и то да действаш правилно.

Това каза за предаването „Неделя 150“ по „Хоризонт“ новият главен секретар на МВР комисар Младен Маринов. Той припомни че от 1988 г. е в системата на МВР. Той оцени звеното в ГДБОП, които отговарят за сигурността на информационните системи у нас като „изключително адекватни и подготвени“ на фона на вълната от кибератаки по света и изтъкна, че у нас не са били засегнати сървърите на сериозни институции. Според него кадробият недостиг е най-големият проблем в МВР:

За съжаление, като навсякъде в държавата, наистина има недостиг на техническо оборудване, но, като че ли, най-големият проблем е недостигът на служители. От дълги години в системата на МВР съществува една несигурност, нестабилност, липса на възможност служителите да планират бъдещето си и при различните смени на законодателството голяма част от тях - някои от тях емоционално, някои по-предвидливо - напускат системата с оглед да си запазят и да получат това, което заслужено им се полага по закон за прослуженото време. Това доведе до масов отлив от системата, което наруши баланса в нея, наруши приемствеността, тъй като новите хора няма от кой да се научат. Трябва да се учат сами и то в процес на работа. Едновременно се освобождава голямо пространство, което не може да бъде запълнено бързо, тъй като един служител лесно напуска, но трудно се изгражда. Учебните заведения и бази, които трябва да дадат първоначалната подготовка на състава, нямат този капацитет  да обучават едновременно 4 000 човека. Хубавото е, че процесът по набиране на нови кадри е напреднал. В момента се обучават над 500, бих казал вече около 700 нови полицаи, които са на различен етап на обучение в Академията на МВР. Предприети са и съответните организационни мерки с оптимизиране на обучителния процес, леко намаляване на неговия срок, със засилване на практическите занятия на служителите. Надяваме се - знаете, от 2018-та ще председателстваме Съвета на Европейскя съюз и тогава ще сме изключително натоварени...

Преди да бъде направена една реформа в системата, тя трябва да бъде добре обмислена и обяснена, категоричен е Маринов, който остава убеден, че МВР трябва да се реформира.

Неяснотата в реформите поражда несигурност и напрежение.

МВР е огромна система, която не функционира сама и, за да се получи реформата, тя трябва да се направи на  по-широка основа – и извън МВР, свързано със законодателството и взаимодействието между различните институции.

Маринов заяви, че администрацията е необходима за функционирането на системата, но изрази убеденост, че рискът за личното здраве и живот на служителите на МВР трябва да залегнат като фактор при определянето на възнагражденията им.

Като професионалист знам, че парите никога не стигат, но и ние, за да бъдем по-ефективни, трябва да направим така, че да не ги харчим за неща, които нямат пряко влияние върху борбата с престъпността. Този въпрос най-вероятно ще се разисква между политиците в различните комисии на Народното събрание, но аз смятам, че за да имаме ефективна полиция, първото нещо, което трябва да осигурим, са условията на труд.

Благодарение на взетите мерки от 2016-та година от правителството и отпуснатите допълнително бюджетни средства, мога да кажа, че постепенно започва да се подобрява основно материално-техническата база, свързана с моторни превозни средства. Това, което е много важно - средствата за оборудване и лична защита на полицейските служители, но това е свързано с парични средства, с процедури което за съжаление, бави малко нещата. Надявам се до началото на 2018-та година да имаме едни добре оборудвани звена и готови за работа.

В МВР констатират тенденция към оскотяване и озлобяване на обществото, изтъкна Маринов и обвърза явлението с обедняването на хората и спада в нивото на образование. МВР ще съсредоточи усилия в работата с подрастващите и особено с децата от 1 - ви до 4-ти клас.

Главен комисар Маринов каза още, че мигрантският натиск към българо-турската граница е спаднал със 70% спрямо същия период на миналата година. От началото на годината са задържани 377 души, преминали границата незаконно:

Нещата се обърнаха. Основният трафик е в посока Европа и натискът е към границата със Сърбия, където ежедневно се предотвратяват повече опити за напускане на страната, отколкото  опити за влизане.

В последната седмица може да се каже, че на границата е спокойно. Има съвсем малък брой лица - около 6, които са преминали незаконно. Има, разбира се, лица, които не са допуснати до територията на страната благодарение на изградените технически съоръжения и съвместните патрули на Гранична полиция и Българската армия.


Според Маринов, ако мерките по границата бъдат отслабени, мигрантските потоци ще се засилят и е необходимо оградата да бъде завършена преди да бъде оптимизиран оперативният състав там.

И тази година полицаи от страната ще бъдат командировани в курортите за активния туристически сезон. Особено внимание ще бъде обърнато на морските гари.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започнаха срещи на експертни групи от ГЕРБ-СДС и ДБ

Със срещи на експертни групи продължават разговорите на преговорните екипи на ГЕРБ-СДС и ДБ в търсене на съгласие за формиране на парламентарно мнозинство, което да излъчи редовен кабинет. Разговорите са за бюджета и социалната политика и за антикорупционното законодателство и съдебната реформа. По-късно днес се очаква да има среща и с групата на..

публикувано на 17.12.24 в 13:39
Милен Велчев

Милен Велчев: Философията на Бюджет 2025 е да се раздадат едни обещани пари

Философията на проектобюджета за 2025 г. най-общо е да се раздадат едни пари, които вече са обещани. И тук не може да търсим вината на министър финанси. Обещани са по подобие на тази реформа за сливане на Агенция "Митници" с НАП през преходни и заключителни разпоредби. Така бившият финансов министър в кабинета на Симеон Сакскобургготски Милен..

публикувано на 17.12.24 в 13:22

В Брюксел се надяват на скорошни промени в конституцията на РСМ

"Надяваме се промените в конституцията на Северна Македония да бъдат направени възможно най-скоро", заявиха дипломатически източници в Брюксел. Повод бе изказването на премиера на страната Християн Мицкоски, че неговото правителство няма да прави повече отстъпки пред ЕС. Думите му бяха в отговор на журналистически въпрос има ли някакво..

публикувано на 17.12.24 в 13:22
Служебният министър на здравеопазването Галя Кондева

Кондева: Ще бъдат удовлетворени всички искания за плащания за асистирана репродукция

Всички постъпили искания за плащания за асистирана репродукция ще бъдат удовлетворени, заяви служебният министър на здравеопазването Галя Кондева. Оглавяваното от нея ведомство е дало становище, че принципно е съгласно да бъдат взети от бюджета за асистирана репродукция два милиона лева и дадени на други сектори, но при възникнала необходимост, ще..

публикувано на 17.12.24 в 13:05
Борислав Сарафов

Сарафов: Искането на депутатски имунитет не означава присъда

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов заяви, че искането на депутатски имунитет не означава присъда, а възможност да се проведе обективно разследване.  Според него моментът за искане на имунитет трябва да е тогава, когато го изискват нуждите на разследването.  По отношение на предложението на Софийската районна прокуратура - да..

публикувано на 17.12.24 в 13:02

ЕК започна официална процедура срещу ТикТок за предполагаемо нарушаване на Акта за цифровите услуги

Европейската комисия започна официална процедура срещу ТикТок заради подозрения в нарушаване на Акта за цифровите услуги. Тя е свързана със задължението на платформата да оценява и да смекчава системните рискове, свързани с прозрачността на изборите. ЕК предприема действията си най-вече в контекста на скорошните президентски избори в Румъния..

публикувано на 17.12.24 в 12:55

"Правосъдие за всеки" призова депутатите да приемат промените в Закона за съдебната власт

Инициатива "Правосъдие за всеки" призова народните представители, без тези от ДПС - Ново начало, да побързат с приемането на промените в Закона за съдебната власт, за да бъдат прекратени процедурите за избор на главен прокурор и председател на Върховния административен съд. Както знаете единствената номинация за Обвинител номер едно е тази на..

публикувано на 17.12.24 в 12:51