Събев изтъкна, че данъчната система ще бъде далеч по-справедлива, ако се въведе диференциация на ДДС и необлагаем минимум на доходите. Според журналиста въвеждането им обаче не е част от дебатите дали у нас да има "плосък" или прогресивен данък (въпреки че т.нар. "плосък" - т.е. пропорционален данък, означава облагане на всички с една и съща ставка и това изключва необлагаемия минимум - бел. ред.). Димитър Събев коментира:
По-справедливи данъци да има в България е възможно, стига да искаме да бъдем като една обикновена, средностатистическа европейска държава. Защото фактите говорят - ние го подкрепяме с много статистика, с много карти, направени за обикновения човек, които показват - една карта на Европа, на която с цветни краски са описани всички страни, които прилагат най-различни техники и методи, които помагат за справедливостта на данъчната система. България е единствената, която не ги прилага. България е "черна дупка". И тук не става дума за тази дискусия, този дебат, който си изморихме гърлата да го говорим - дали имаме нужда от плосък или прогресивен данък.
Тук става дума за нещо даже по-базово - това да има диференциран, тоест гъвкав ДДС за стоки от първа необходимост като хляб, мляко, лекарства, книги. И другото нещо - един необлагаем минимум на доходите, тоест хората, които получават най-малки заплати, минималните заплати, да не плащат от тях данък на държавата и да пълнят хазната. Това са неща, които отсъстват от българската данъчна система и присъстват във всички останали европейски държави. Защо ние не сме европейци, попита Събев.
В никакъв случай не мога да приема тезата, че не трябва да въвеждаме гъвкаво ДДС, затова защото ще бъде много сложно, изтъкна журналистът, като добави:
Ами да отидем в една съседна Гърция, която е раздирана от кризи, за която толкова неща се изговориха - отиваш в магазина, на касата си плащаш, маркират се продуктите и за някои продукти пише 4% ДДС, за други продукти пише 13% ДДС, на други пише 21% ДДС - това е механично.
Димитър Събев обясни, че основната концепция на инициативата за реформа в данъчната система у нас с цел тя да стане по-справедлива, е промяната на съотношението между преките и косвените данъци, което в момента е в полза на косвените ("лъвският пай" у нас се пада на ДДС и акцизите, на които основно разчита хазната на България - бел. ред):
Според мен този въпрос за плоския данък е много принципен и важен, но в количествено отношение - в чисто финансов аспект, той е малко като нещо за отвличане на вниманието, като фойерверк. Защото въпросът за плоския или прогресивния данък ще реши между 18 или 20% от данъчните приходи. Истинският, големият залог, големият проблем е въпросът за съотношението между преки и косвени данъци и социално осигуряване. В европейските страни има един равностранен триъгълник между приходи от преки данъци, от косвени данъци и от социални осигуровки. При нас всичките пари (в държавната хазна - бел.ред.), огромната част - над 50%, идват от косвени данъци - това са едни скрити данъци, които се плащат от бедния човек, който отива до магазина да си пазарува хляб и мляко. Ние смятаме, че нещата трябва да бъдат променени.
Като отбеляза, че идеите на "Да спрем машината за неравенство" намират подкрепа, например сред леви евродепутати, Димитър Събев посочи:
Аз и нашата широка - хоризонтална, организация не сме съгласни, че именно най-бедните, отрудените маси трябва да носят данъчната тежест на обществото. Ние не сме за повишаване или понижаване на данъците, а за преразпределение на данъчната тежест - да има по-голяма справедливост.
Повече за инициативата "Да спрем машината за неравенство" и за тезите на нейните поддръжници чуйте от звуковия файл.
Въвеждане на необлагаем минимум за доходите на физическите лица и намаление на ставките на ДДС върху храни и стоки от първа необходимост- за това се обявиха от новосъздадената гражданска инициатива "Да спрем машината за неравенство. За справедливи данъци"...
Отпадъци горят в столичния квартал "Христо Ботев". От пожарната служба уточниха, че няма данни за пострадали хора. Вероятно сред горящите отпадъци има и автомобилни гуми. На място са изпратени екипи на пожарната .
Министерството на отбраната отчита ръст на желаещите да бъдат войници. Техният брой е нараснал между 3 и 5 пъти, след като заплатите бяха увеличени с 30 процента. Министърът на отбраната Атанас Запрянов отбеляза, че увеличението при генералите е около 30..
Изслушване в Народното събрание относно предприети действия по издирване на Петьо Велков Петков, известен като Петьо Еврото във връзка с повдигнатите срещу него обвинения беше отложено за утре. В него поради ангажименти няма да участва министърът на..
Парламентът разреши разширяването на обхвата на биогоривата, с които след 1 март 2025 г. да бъде извършвано смесването им за бензинови двигатели от нефтен произход в определено съотношение. Това стана чрез приемане на две четения в едно заседание на..
Монтирани са 22 нови стоманобетонни панели в затворения близо 400-метров участък в посока Румъния на Дунав мост при Русе. Основният ремонт на съоръжението се изпълнява по график и без спиране на трафика, който преминава по обновената през миналата година..
Правителството одобри покриването на неразплатени разходи в размер на 15 милиона лева на държавните културни институти в областта на сценичните изкуства. Кабинетът предлага да бъдат осигурени 5 600 000 лв. за държавните културни институти в областта на..
Противоепидемичните мерки за Кюстендилския регион, въведени от 27 януари до 5 февруари, отпадат от четвъртък, обявиха от РЗИ. За последните пет дни заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания в региона пада и това е трайна тенденция...
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..