На 24 октомври – денят на 88-ата годишнина от рождението на писателя Йордан Радичков, предаването „Нашият ден” припомни на слушателите за автора на „Ние врабчетата”, „Мюре”, „Опит за летене”, „Суматоха” и още ред други популярни книги и пиеси. Роден е в с. Калиманица, Монтанско, през 1929 година. След като завършва в София, работи като репортер в тогавашните вестници, по-късно – в „Българска кинематография”, член е на едновремешната редколегия на вестник „Литературен фронт”, член е на колегията на учените от БАН.
Радичков започва да публикува свои импресии, разкази и очерци още от 1949 г. По-късно издава първата си книга с разкази „Сърцето бие за хората”, оттам – цялата му поредица книги – „Барутен буквар”, „Свирепо настроение”. През следващите години издава сборниците с разкази „Прости ръце” (1961), „Обърнато небе” (1962), „Планинско цвете” (1964), „Шарена черга” (1964).
Неговите пиеси „Януари”, „Лазарица”, „Опит за летене”, „Суматоха” са се поставяли освен у нас и в много театри в чужбина.
През 1966 г. от печат излиза романът-пътепис „Неосветените дворове”. С него и с издадените през 1968 г. „Вятърът на спокойствието” (новели) и „Ние, врабчетата” (разкази). С тези произведения Йордан Радичков излиза от литературната традиция и налага свои правила и норми на творец от нов тип.
Интересна е и една от последните му книги „Пупаво време” – книга с особено заглавие, ироничен реверанс към миналото, когато в някои от диалектите „пупа” е значело корем и типично по радичковски пренесена в съвременността, в нашето „пупаво време”…
Човекът, който никога не се примири с еснафщината и пупавите мечти, си отиде в началото на 2004 година.
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..