Представители на писателските организации от Норвегия, Финландия, Великобритания, Малта, Гърция, Кипър, Испания, Португалия и Ирландия се събраха от 24 до 26 октомври в Лисабон. На международната конференция отново беше зададен въпросът: Защо България не спазва директивите на ЕС по отношение на библиотеките и правата на авторите в тях? Защото всички тези държави, заедно с още 20 страни в Европа, са въвели частично или напълно системата за заплащане на авторските права в библиотеките.
Евентуален ангажимент от законодателството или правителството да се въведе PLR-системата би било глътка живителен въздух за българските автори на художествена литература - смята Анжела Димчева, поетеса и литературен критик, представител на Съюза на българските писатели. Тя участва на международния форум в Лисабон и сега гостува на „Артефир”, за да ни разкаже какво е PLR и как системата е въведена в цивилизованите държави.
Public Lending Right е правото на авторите да получават заплащане за ползването в обществените библиотеки на техните произведения. Според него авторите получават възнаграждение всяка година.
Отделните правителства са въвели системата по три различни начина и я финансират от държавния бюджет: чрез специален член в Закона за авторското право, чрез самостоятелно право на възнаграждение в отделен закон или чрез специално създаден фонд за подпомагане на културата.
Някои държави прилагат комбинация от тези три подхода - поясни Анжела Димчева. Повече можете да научите от звуковия файл.
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
Мисля, че проблемът е между София и Скопие, не е в Брюксел и Париж. Това заяви в интервю пред БНР Владо Бучковски, бивш премиер на Република..