Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асен Асенов: Данъчната реформа в САЩ плаши европейците

Целта е привличане на чужди капитали в американската икономика

| обновено на 09.12.17 в 15:43
Снимка: архив

В Съединените щати започва най-мащабната от 30 години данъчна реформа, която за слушателите на "Хоризонт" коментира икономистът и преподавател от университета „Джордж Вашингтон“ в американската столица д-р Асен Асенов.

Ключов елемент на законовите данъчни промени, чието второто четене и последващо подписване от президента Доналд Тръмп все още предстоят, е намаляването на данъка върху корпоративната печалба от 35% на 20%, смята анализаторът. Според него това облекчение ще повиши много сериозно конкурентоспособността на американската икономика и привлекателността ѝ за на капиталите от целия свят.

Към този момент Европа и Америка не са най-динамично развиващите се икономики и те се стремят да си върнат капиталовите потоци, но с тази стъпка американците излизат напред, а европейците се страхуват, защото много от американските фирми разполагат с офшорни сметки в различни европейски държави като Ирландия, където има стотици милиарди долари, смята Асенов и според неговата оценка новите предложения ще доведат до връщането на печалбите от тези райони в Съединените щати, като според някои оценки сумите могат да достигнат около 100 милиарда долара допълнителни данъчни постъпления в американския бюджет от подобна мярка. Асенов подчертава, че европейците са притеснени от това, че Америка ще стане по-привлекателен център за инвестиране не само на американски, но и на европейски капитали, както и на капиталите от Азия, които са с нарастваща сила.

Докторът от вашингтонския университет очаква също в резултат на мярката да бъдат привлечени и чужди капитали в американската икономика, защото става сравнително по-изгодно да се инвестира в нея. Индикация за подобен процес е нарастването на цените на американските ценни книжа, като отминаващата година е една от рекордните по отношение на ценовия ръст на американските акции.

Анализаторът отбеляза, че новото законодателство предвижда също и намаляване на данъците от репатриране на американските печалби в офшорните зони и тези печалби ще бъдат облагани само с 14%, което ще създаде сериозни стимули пред тези компании да върнат обратно своите печалби:

Така например очаква се Фейсбук да внесе поне между 40 и 50 милиарда долара в американския бюджет от една такава стъпка. Това ще създаде инициатива и интерес и за други компании да следват примера на Фейсбук и да репатрират печалбата си.

Заедно с това се предвижда и налагане на еднократен данък върху активите на американските компании в чужбина в размер на около 7-7,5%, допълва Асенов:

Има оценки, според които около два милиона работни места в същност са изнесени от Америка в резултат на инвестиране на американски капитали извън Съедините щати и идеята е тези инвестиции да се върнат тук -  в САЩ – и именно те да задвижат икономическия растеж и обновяването на американската икономика – технологично и инфраструктурно, преструктурирането на американска икономика и разбира се създаване на работни места, които са привлекателни – с високи работни заплати, във високотехнологични сектори.

Икономическият анализатор смята, че очертаващата се реформа „няма да бъде чак толкова проста, нито пък толкова справедлива“. Като пример той отбелязва очакванията повечето данъчни облекчения да бъдат насочени към най-богатата част от американците – тези, които получават над 700 хиляди долара годишно, които ще получат около 2% реално увеличаване на доходите си след данъци. В същото време, според него, домакинствата от средната класа, които получават около 100 хиляди до 360 хиляди долара годишно, ще имат два пъти по-ниско нарастване на дохода си, а хората на социалното дъно няма да получат нищо, тъй като те така или иначе не плащат данъци.

В коментар за начина, по който реформата ще засегне здравната система в САЩ и програмата „Обамакеър“, Асенов заяви:

В момента всъщност има две версии на закона – едната в Горната камара, тоест в Сената, а другата – в Долната камара – Камарата на представителите. И Камарата на представителите казва, че това задължение за задължително медицинско осигуряване остава. Сенатът иска да го премахне. Очакванията са, че ще има много силни дебати на второ четене.

Прогнозата на анализатора е, че тази част на програмата „Обамакеър“ най-вероятно ще остане, защото има много малко време за постигане на компромиси:

Но дори и тя да бъде премахната, това е само една част от цялата здравна реформа на Америка, направена по времето на Обама. Тоест голяма част от това законодателство ще си остане. Проблемът, пред който се изправят сенаторите и конгресмените републиканци, е в това, че всъщност над 20 милиона души се записаха за тази опция – да имат медицинска застраховка и много от щатите, в това число и „републиканските“ щати, подкрепят „Обамакеър“.

В заключение д-р Асенов сподели личното си очакване, че данъчната реформа в САЩ поне в началото ще доведе до увеличаване на държавния дълг на САЩ през следващите две-три години.

Записът на интервюто с преподавателя от университета „Джордж Вашингтон“ Асен Асенов можете да чуете от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вътрешно разселени палестинци носят вещите си след заповедта за евакуация, издадена от израелската армия, в Рафа, южната част на Ивицата Газа, 6 май 2024 г.

Експлозии в Рафах, "Хамас" с изявление, че всяка операция в града няма да бъде "пикник"

Експлозии отекнаха в източната част на град Рафах, който е в южната част на Ивицата Газа, няколко часа след като израелските военни наредиха евакуация на около 100 000 цивилни към разширена хуманитарна зона на Средиземноморието. Международната общност отново се противопостави на планираната сухопътна офанзива в Рафах. Свързваната с "Хамас"..

публикувано на 06.05.24 в 17:47

Гергьовден е един от най-почитаните празници в Родопите

Гергьовден е един от най-почитаните празници в Родопите както от християни, така и от мюсюлмани, известен сред тях като Едерлез. След сутрешното измиване с роса по поляните родове и приятели се събират на обща трапеза, на която задължително присъства гергьовденско печено агне. На Гергьовден обредността е съсредоточена около няколко основни..

публикувано на 06.05.24 в 16:58
Ивайло Вълчев

Ивайло Вълчев води листата на ИТН за европейските избори

Сценаристът Ивайло Вълчев води листата на ИТН за европейските избори. Втори е имунологът проф. Андрей Чорбанов. Днес от партията регистрираха кандидатите си за Европейския парламент в ЦИК. Вълчев обяви, че възнамеряват да се присъединят към семейството на европейските консерватори. Вълчев и Чорбанов са начело на по две листи и в изборите за..

публикувано на 06.05.24 в 16:09

Доц. Владислав Миланов: Учебниците по български език са написани свръхакадемично

Имаме грях към преподаването на българския език и това е моя позиция като преподавател в средното училище. Виждам, че децата се стремят да усвоят правилата, но не могат да ги превърнат в убедителна реч. Учебниците са написани свръхакадемично.  Това каза в интервю пред БНР доц. Владислав Миланов, преподавател в Софийския университет..

публикувано на 06.05.24 в 16:04
Снимката е илюстративна, архив.

Войнишки паметници в Кюстендилско ще бъдат ремонтирани и реставрирани

Войнишки паметници в Кюстендилско ще бъдат ремонтирани, реставрирани и освежени, информират от общинските управи. Според областния управител инж. Александър Пандурски, който е и председател на комисията по поддържането на монументите и паметните композиции, свързани с войните и с участници в тях от региона, войнишките паметници са близо 150..

публикувано на 06.05.24 в 15:56

Вълна от съпричастност във Велико Търново за лечението на 11-годишно момче

Вълна от съпричастност обхвана за Великден и Гергьовден великотърновци и за два дена беше събрана сумата за лечението и рехабилитацията на 11-годишно момче в турска клиника.  Денислав Петров от Велико Търново се нуждае от спешна операция на киста на мозъка.  Интервенцията ще се извърши на 16 май в турска клиника, а за лечението са нужни..

публикувано на 06.05.24 в 15:38

С 900 великденски яйца и 150 козунака почерпи Община Кюстендил

Два часа продължи празничното веселие на централния пл. "Велбъжд" в Кюстендил за Великден и Гергьовден, организиран от Общината. Бяха раздадени 900 великденски яйца и 150 козунака, осигурени от дарители и спонсори.  Поднасяха ги момичета, участвали в конкурса за мис "Кюстендилска пролет". Гергьовденско веселие на пл. "Велбъжд" в Кюстендил..

публикувано на 06.05.24 в 14:58