Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на операта „Орфей“ в рок-бароков вариант в Тел Авив

| обновено на 08.01.18 в 09:56

Барок опера и рок опера добре се римуват! Това бе невероятната комбинация на концертното изпълнение в Тел Авив на първата опера на Монтеверди „Орфей“, написана в далечната 1607 г и съчетана с рок-вариацията й от 2017.

За такава комбинация билетите бяха свършили още през лятото. Наложи се да ползвам протекции и то не от друг, а от самия Орфей! Обясних, че главният герой ми е земляк, а и в неговата родина хората са много музикални и го почитат и до днес. На концерта в Телавивския музей се бе събрала цялата интелектуална публика на Израел. Чувствах се както навремето, в зала „България“ в София. Интересно е, че по същото време имаше премиера в Националната опера на Израел, която се намира на същия площад, където е и музея.

Предизвикателството бе невероятно! Режисьорът на спектакъла Ейлам Ротем изпълняваше и ролята на вестителя Хермес, също така свиреше и на клавесин. Докато бе само музикант, той бе гологлав, а когато влизаше в ролята, си слагаше цилиндър. Сцената по принцип бе малка, а като се има предвид, че на нея бяха 2 оркестъра: „Барокада“ - от старинни инструменти, и съвременния за рок - „Get Quinta", съвсем се смали.Но се оказа, че със сполучливи режисьорски решения за изнасяне на певците във височина, на сцената имаше място и за танци. Специално искам да отбележа,че „адските“ рок-танци на дами с много оскъдни, но невероятно раздвижени костюми, направо нажежаваха публиката!Речитативите на Орфей (в ролята тенорът Данаил Донкълбум) и на Евридика (в ролята сопранът Ейнат Аронщейн) бяха контрастен акцент.

За публиката бе наистина интересно да сравниоперното пеене и начина на изпълнение в една съвременна рок-опера. Артистите, които иначе можем да слушаме в „Камерната опера“ на Тел Авив, на този концерт изпълняваха по няколко роли. Интересно решение е взел сценографът и автор на костюмите Дорон Слифр. Само с един сменен детайл в костюма си, те преминаваха от образ в образ. Може би това съчетание на барокова и рок опера даде полет и на едно леко отчуждено изпълнение, с много място за хумор, дори за гротеска в него. Половин хилядолетие след създаването й, операта на Монтеверди имаше своя дебют в Израел. Мисля, че и авторът би останал доволен от съвременното решение, без от него да пострада оригиналът.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради опасност от мълнии отлагат с два дни фестивала SOFIA LIGHTS. Билетите важат

С два дни се отлага началото на фестивала за имерсивни арт инсталации SOFIA LIGHTS, който ще се проведе в парк-музей "Врана". Това съобщи пред БНР Ясен Гешев от организаторите на събитието. Фестивалът трябваше да започне днес, но заради метеорологичните условия и опасността от падането на мълнии ще започне в събота сутрин и ще продължи..

публикувано на 25.07.24 в 11:18

Николай Захариев: Д-р Илиев искаше духът на джаз фестивала да се доближи до този в Монтрьо

Идеята на д-р Илиев беше фестивалът в Банско (сега в Боровец) като дух да се доближава до този в Монтрьо. Това е много висока топка . Това каза пред БНР Николай Захариев, музикален директор на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Вече трета година фестивалът се провежда в планинския курорт Боровец. Захариев е дългогодишен музикален..

публикувано на 22.07.24 в 10:00

Виктория Бешлийска: "Нишка" е роман за изследването на женската сила

Сила.  Това е думата, която обединява седемте героини в новия роман на Виктория Бешлийска – "Нишка" . Женската сила като совалка на стан свързва съдбите на Скарлада, Ана, Зорка, Дана, Ружа, Мария и Йова. Няколко смели български жени, които принадлежат на различни времеви периоди.  Седем жени – дъщери, съпруги, майки, носещи отговорност..

публикувано на 22.07.24 в 09:10

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38
Концерт от „Дни на класиката“ в Балчик през 2023 г.

"Дни на класиката" в Балчик ще се проведат за 15-и път

Петнадесетото издание на музикалния фестивал "Дни на класиката" започва на 20 юли, събота , в Балчик.  Тази година в центъра на вниманието е клавирната музика, защото Община Балчик се сдоби с два нови рояла . Средствата за тях бяха събирани в дългогодишна кампания, която започна през 2017 г.  Големият концертен роял пристигна през есента на..

публикувано на 18.07.24 в 17:04
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17