Димитров, който е избран за член на групата, отбеляза, че нейната цел е да дефинира проблема по-ясно и да обсъди дали има работещи мерки, които могат да се предприемат за намаляване уязвимостта на общностите в Европа.
Като цяло мерките могат да бъдат категоризирани в три типа: блокиране и триене на фалшивите новини, конкуренция, т.е. създаването на все повече качествени медии, медии, които споделят факти и аргументират върху факти и трета категория от мерки – бих я нарекъл „образование“. Според мен първата категория триенето или блокирането на фалшивите новини няма да доведе до успех – това е нещо много краткосрочно, което, ако се реши да се пробва, няма да решиш същинския проблем. Наличието на качествени медии, разбира се, е много важно и това е някаква стъпка, в която трябва неминуемо да инвестираме, но според нас от Уикимедия и според мене лично най-важното нещо, което можем да направим, е да инвестираме много в образование. Каквото и да си говорим, за да преодолеем този проблем, ние трябва да се научим – нас самите и нашите деца – да разпознаваме какво е това фалшива новина. Ние трябва да разпознаваме какво е достоверен източник и трябва да се научим критично да четем информацията, която ни се предоставя.
Заедно с това според него е необходимо обществото да се научи да води обществен дебат, който разчита на фактите и обществен дебат, който се опитва да намери консенсус.
Димитров признава, че някои езикови версии или части на Уикипедия не съдържат достатъчно достоверна информация:
При Уикипедия важи това, което важи за обществото като цяло. Само ако имаме достатъчно добронамерени хора, достатъчно критична маса от хора, които искат да вярват и искат да си говорят с факти, само тогава ще имаме едно общество, медии и обществено пространство, в което ще си водим дебати, базирани на факти. Ако го няма това, тази критична маса, тогава това няма да е така. И мисля, че това е част от причината, заради която съм поканен в тази работна група – защото мога много точно да кажа, че има много успешни езикови версии на Уикипедия, но има и неуспешни езикови версии на Уикипедия.
Той бе категоричен, че българската версия на Уикипедия е от добрите:
Има тук-таме проблеми с определени статии, които задължително трябва да бъдат подобрени, но определено българската Уикипедия сме една от уикипедиите, в които критичната маса е достатъчно голяма, за да доставя положителен материал на читателя.
Димитров се обяви за медиен плурализъм и отбеляза, че ограничаването му вреди на способността за критично мислене на обществото.
В заключение членът на Експертната група на високо равнище, избрана да консултира представители на Европейската комисия при разработването на стратегия за справяне с фалшивите новини, отбеляза, че е необходимо да има повече организации или институции, които правят така наречения „факт чекинг“ (бел. на ред. „проверка на фактите“) и това не е работа на държавата, а една от задачите на обществените медии.
Той припомни, че още преди няколко години към Европейската комисия е създадена работна група, която проверява за наличието и разпространението на фалшиви новини в медиите в Европа:
Мога да ви прочета списъка. В България ясно определени като „фейк нюз“, като разпространители на фалшиви новини са „ПИК“, „БЛИЦ“, „24 часа“ и Труд“. Това е според Европейската комисия и нейната работна група по темата.
Запис на разговора с Димитър Димитров от Уикимедия можете да чуете от звуковия файл.
В Брюксел се събира на първа среща експертната група на високо равнище, която съветва Европейската комисия как да противодейства на фалшивите новини. В групата са включени представители на гражданското общество, социалните и новинарски медии, онлайн..
Междувременно десетки музиканти на свободна практика изпратиха да премиера открито писмо с настояване спешно да бъде изработен „адекватен механизъм“ за подпомагане на творците във времето на пандемия. Изпълнителите посочват, че макар и с..
2198 са новите случаи на коронавирус у нас. Положителни са 18,1% от направените 12 167 теста, показват данните на Единния информационен портал към полунощ. Активните случаи с коронавирус в момента са 34 237 (най-голям брой от 18-и януари)...
Парламентът отхвърли предложението на най-голямата опозиционна партия правителството да има право да преговаря за доставка и на руската ваксина „Спутник V“. Министерският съвет да предприеме всички необходими действия за провеждане на..
Министерството на здравеопазването се очаква да издаде заповед за ограничаване на плановите дейности в болниците в области, в които заразените с коронавирус са над 200 на 100 000 население. Това са над две трети от областите в България...
От ТЕЦ „Бобов дол“ отричат да има замърсяване на въздуха и на водата на близката край централата река Разметаница. Пред БНР изпълнителният директор на дружеството инж. Любомир Спасов обясни, че ако има замърсявания, то те са били инцидентни и..
Папа Франциск замина от Рим на историческо първо посещение в Ирак. Визитата се тълкува като израз на солидарност към християнската общност в страната, пострадала от войни и терористични нападения Посещението на папа Франциск в Ирак ще..
Трус с магнитуд 5,9 по скалата на Рихтер изплаши отново жителите на област Лариса в четвъртък вечерта . Много от тях останаха на палатки втора нощ. Властите включиха и армията в помощ на района, където не стихват вторичните трусове...
Единният регистър за ваксиниране ще бъде отворен в 17 часа, но първият възможен час е на 11 март. Това стана ясно при представянето на платформата,..
Точно в 5 часа тази сутрин Ниагарският водопад беше оцветен в бяло, зелено и червено по повод Националния празник на България. Стотици наблюдаваха..
" Ние не можем да забраним на когото и да било да призовава да се гласува за нас ". Това заяви пред БНР Атанас Атанасов, съпредседател на "Демократична..