Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Димитров, Уикимедия: Трябва да се научим да разпознаваме фалшивите новини

Снимка: архив

Феноменът „фалшиви новини“, т.е. съзнателното създаване и разпространение на грешна информация и представянето ѝ под формата на новини става все по-често срещан в ежедневието ни и в Европа имаме основателни опасения, че това е една слабост на нашите общества, която може да бъде използвана с цел манипулация на общественото мнение и в ущърб на обществения интерес. Това каза Димитър Димитров от Уикимедия по повод днешната среща в Брюксел на Експертната група на високо равнище, избрана да консултира представители на Европейската комисия при разработването на стратегия за справяне с фалшивите новини и при предприемането на мерки за справяне с разпространението на онлайн дезинформация.

Димитров, който е избран за член на групата, отбеляза, че нейната цел е да дефинира проблема по-ясно и да обсъди дали има работещи мерки, които могат да се предприемат за намаляване уязвимостта на общностите в Европа.

Като цяло мерките могат да бъдат категоризирани в три типа: блокиране и триене на фалшивите новини, конкуренция, т.е. създаването на все повече качествени медии, медии, които споделят факти и аргументират върху факти и трета категория от мерки – бих я нарекъл „образование“. Според мен първата категория триенето или блокирането на фалшивите новини няма да доведе до успех – това е нещо много краткосрочно, което, ако се реши да се пробва, няма да решиш същинския проблем. Наличието на качествени медии, разбира се, е много важно и това е някаква стъпка, в която трябва неминуемо да инвестираме, но според нас от Уикимедия и според мене лично най-важното нещо, което можем да направим, е да инвестираме много в образование. Каквото и да си говорим, за да преодолеем този проблем, ние трябва да се научим – нас самите и нашите деца – да разпознаваме какво е това фалшива новина. Ние трябва да разпознаваме какво е достоверен източник и трябва да се научим критично да четем информацията, която ни се предоставя.

Заедно с това според него е необходимо обществото да се научи да води обществен дебат, който разчита на фактите и обществен дебат, който се опитва да намери консенсус.

Димитров признава, че някои езикови версии или части на Уикипедия не съдържат достатъчно достоверна информация:

При Уикипедия важи това, което важи за обществото като цяло. Само ако имаме достатъчно добронамерени хора, достатъчно критична маса от хора, които искат да вярват и искат да си говорят с факти, само тогава ще имаме едно общество, медии и обществено пространство, в което ще си водим дебати, базирани на факти. Ако го няма това, тази критична маса, тогава това няма да е така. И мисля, че това е част от причината, заради която съм поканен в тази работна група – защото мога много точно да кажа, че има много успешни езикови версии на Уикипедия, но има и неуспешни езикови версии на Уикипедия.

Той бе категоричен, че българската версия на Уикипедия е от добрите:

Има тук-таме проблеми с определени статии, които задължително трябва да бъдат подобрени, но определено българската Уикипедия сме една от уикипедиите, в които критичната маса е достатъчно голяма, за да доставя положителен материал на читателя.

Димитров се обяви за медиен плурализъм и отбеляза, че ограничаването му вреди на способността за критично мислене на обществото.

В заключение членът на Експертната група на високо равнище, избрана да консултира представители на Европейската комисия при разработването на стратегия за справяне с фалшивите новини, отбеляза, че е необходимо да има повече организации или институции, които правят така наречения „факт чекинг“ (бел. на ред. „проверка на фактите“) и това не е работа на държавата, а една от задачите на обществените медии.

Той припомни, че още преди няколко години към Европейската комисия е създадена работна група, която проверява за наличието и разпространението на фалшиви новини в медиите в Европа:

Мога да ви прочета списъка. В България ясно определени като „фейк нюз“, като разпространители на фалшиви новини са „ПИК“, „БЛИЦ“, „24 часа“ и Труд“. Това е според Европейската комисия и нейната работна група по темата.

Запис на разговора с Димитър Димитров от Уикимедия можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Експертната група, която съветва ЕК как да противодейства на фалшивите новини, се събира на първа среща

В Брюксел се събира на първа среща експертната група на високо равнище, която съветва Европейската комисия как да противодейства на фалшивите новини. В групата са включени представители на гражданското общество, социалните и новинарски медии, онлайн..

публикувано на 15.01.18 в 08:23
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна, архив.

Източиха 400 литра дизелово гориво от резервоара на полски тир, спрял край Монтана

Отново започнаха кражбите на нафта от спрели за почивка тираджии край Монтана, свидетелства кореспондентът на БНР в региона. Вчера неизвестни са източили 400 литра дизелово гориво от резервоара на полски тир. Последната кражба бе в началото на април...

публикувано на 08.05.24 в 13:45
Яд Вашем, Залата на паметта с имена и снимки на убити

Спомен за тези, които са спасявали евреи през Втората световна война

Американският президент Джо Байдън говори вчера за "надигащия се бич на антисемитизма" в Мемориалния музей на Холокоста. Това става в момент, когато страната е залята от студентски протести срещу правителствената подкрепа за Израел в конфликта в..

публикувано на 08.05.24 в 13:44
Президентът Румен Радев (вляво) и държавният глава на 
Азербайджан Илхам Алиев (вдясно) подписват документи в Баку, 7 май 2024 г.

Директна авиолиния ще свързва София и Баку от средата на годината

От средата на тази година ще бъде открита директна авиолиния между София и Баку. Такова споразумение беше подписано по време на визитата на президента Румен Радев в Азербайджан. Той беше посрещнат от колегата си Илхам Алиев, като двамата подписаха и..

публикувано на 08.05.24 в 13:14

Над 10 пъти са се увеличили случаите на коклюш в Европа

Над 10 пъти са се увеличили случаите на коклюш в Европа за две години, отчита Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията. През 2023 година и до април тази година страните от Европейския съюз и европейското икономическо..

публикувано на 08.05.24 в 13:12
Тодора Радева

Да видим София през литературата

Шестият сезон на "Литературни маршрути" започва с 6 нови градски разходки през май. Началото е утре с европейска литературна разходка. Инициатор е Тодора Радева – основател на Фондация "Прочети София". Пред БНР тя разказа: "Във всички маршрути,..

публикувано на 08.05.24 в 13:01
Сандански

Делото за избор на общински съветници в Сандански зацикли

Върховният административен съд (ВАС) отмени решение на Административен съд - Благоевград, с което се потвърждава избора на общински съветници в Сандански и върна делото за ново разглеждане от нов състав. Делото е образувано пред ВАС по две..

публикувано на 08.05.24 в 12:48
 Якоб ван Бейлен

Якоб ван Бейлен обича България и иска да защитава интересите й в ЕП

Якоб ван Бейлен е гражданин на Нидерландия и е трети в листата за изборите за ЕП на "Зелено движение". Той е бивш общински съветник във Велико Търново от групата на "Демократична България". Якоб ван Бейлен има много интереси, включително..

публикувано на 08.05.24 в 12:42