Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вигенин: Премиерът Борисов трябва да бъде изслушан в парламента по случая "Скрипал"

Кристиан Вигенин
Снимка: БГНЕС

Премиерът Бойко Борисов трябва да бъде изслушан в Народното събрание по случая "Скрипал", заяви за предаването „Преди всички“ председателят на парламентарната комисия по европейските въпроси Кристиан Вигенин:

"Учудих се, че президентът не е информиран за това, още по-малко пък народните представители. Затова ние вчера поискахме, отчитайки сериозността и желаейки все пак да протегнем ръка в една такава сложна ситуация, поискахме министър-председателят да информира Народното събрание какво все пак се случва. Ние в момента се информираме само от медиите“, каза Вигенин.

Според него мащабите на кризата и фактът, че лично премиерът се намесва в това, дават основание да се иска изслушване на министър-председателя в Народното събрание и за търсене на подкрепа от парламента за действията на правителството. „Много е сложна ситуацията и заобикалянето на институциите, опитът да се действа индивидуално, от една страна, по принцип не е добре за правителството, но от друга страна, създава и рискове", посочи Вигенин.

Той уточни, че е възможно и премиерът да бъде изслушан на закрито заседание, за да може да изнесе повече информация.

Според Вигенин трябва да има сериозни доказателства за вината на Русия в случая „Скрипал“, за да се обмислят действия за изгонване на руски дипломати.

Очаква се днес да започнат консултациите в Министерството на външните работи с извикания от Москва български посланик Бойко Коцев: "Като гледам как се развиват отношенията между ЕС и Русия, НАТО и Русия – струва ми се, че посланик Коцев ще остане доста дълго време в София", предположи Вигенин.

"Извикване за консултация е най-леката мярка, която може да бъде приложена на посланик. Въпрос на преценка е доколко ситуацията, която е предизвикала извикването на посланика, е уредена или отношенията се успокояват и връщането е сигнал за нормализация. Ако не се връща, значи нещата не се подобряват и страната, която е извикала посланика си за консултации, смята, че не са налице условията това да се случи", обясни Вигенин.

Той коментира и първите три месеца на европредседателството на страната ни: "Българското председателство на Съвета на ЕС върви добре, постига се напредък по немалко важни досиета. Някои от тях ще бъдат приключени. Вече са проведени над 100 мероприятия в София. Има положителна статистика за начина, по който се оценява и тук, и в чуждите медии Българското председателство, така че то върви по план. Има всички основания да считаме, че към края на Българското председателство наистина можем да отчетем успех. Моето притеснение е, че в България малко се чува за това и не успяхме да предадем европейския дебат на национална почва".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество Росица Кирова от ГЕРБ в НС.

В комисия: НПО да предлагат кандидати за омбудсман без посредничество на депутати

Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..

публикувано на 06.02.25 в 19:44
Съдебната палата в Кюстендил

Глобиха 49 свидетели, неявили се по делото за фалита на Дупнишката популярна каса

Окръжният съд в Кюстендил  е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса,  казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..

публикувано на 06.02.25 в 19:36

До 20 февруари приемат заявления за допускане до Държавните зрелостни изпити през май

От днес до 20 февруари се подават заявления за допускане до Държавните зрелостни изпити през месец май. В своите заявления зрелостниците трябва да напишат на матура по кои предмети ще се явяват.  Първата задължителна матура е по български език и литература на 21 май, а втората е по профилиращ предмет или за придобиване на професионална квалификация и..

публикувано на 06.02.25 в 19:27
Гроздан Караджов

Правителството иска среща с представители на ЕК заради поръчка за 35 влака по ПВУ

Правителството е поискало спешна среща с представители на Европейската комисия във връзка с отменената поръчка за закупуване на 35 мотрисни влака по Плана за възстановяване и устойчивост. Министърът на транспорта Гроздан Караджов обясни в ресорната комисия на парламента, че все още има възможност процедурата да бъде продължена. В края на..

публикувано на 06.02.25 в 19:20
на заседанието на Временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната - 6 февруари 2025 г.

Към 66% са били запълнени язовирите по това време миналата година, сега - 57,5%

Водата в питейно-битовите язовири в момента е с повече от 8 процента по-малко в сравнение с миналата година, съобщи министърът на околната среда и водите Манол Генов. Той и регионалният министър Иван Иванов бяха изслушани от депутатите по време на заседание на Временната комисия за безводието в страната. На него стана ясно, че най-засегнатите от режим..

публикувано на 06.02.25 в 18:51

Протест в "Малинова долина" срещу презастрояването на столичния квартал

Жители на столичния квартал "Малинова долина" се събраха тази вечер в знак на недоволство срещу презастрояването на квартала. Хората настояват за контрол от страна на Столична община на строителството. Калин Лиловски е един от протестиращите. "Квартал Малинова долина" е най-голямата строителна площадка в България и на Балканите. И тук няма..

публикувано на 06.02.25 в 18:47

Комисията по електронно управление прие на първо четене промените в Закона за киберсигурност

Комисията по електронно управление прие на първо четене промените в Закона за киберсигурност. Те въвеждат европейската директива, известна като МИС-2. Комисията прие текстовете на първо четене с уговорката, че по пътя им през пленарната зала и през двете четения, ще има уточнения на споделени резерви. Държавата не би трябвало да задължава..

публикувано на 06.02.25 в 18:27