Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Географската карта разказва: Итинерарий, кадастър, винетка

БНР Новини
Римска пътна карта-пътеводител (итинерарий), съхранява се в Австрийската национална библиотека.
Снимка: unesco.org

Има много видове карти, но като обобщен образ ще ползваме понятието географска карта. Но какво е итинерарий? За старинните карти-пътеводители разказва археологът от Бургас Константин Господинов, проучвал римските пътища в Югоизточна Тракия, според римските итинерарии и карти. Какви сведения за сегашните български земи научаваме от Пойтингеровата карта-итинерарий?

Различно от днешните представи е и понятието винетка, знак върху картата. А дали съвременните хора допускат, че кадастърът е възникнал заради… финансови взаимоотношения с фараона още в Древен Египет? Да разберем тайния разказ на картите ще ни помагат още проф. д-р инж. Теменужка Бандрова, доц. д-р инж. Венета Коцева, Емилия Михайлова от Историческия музей в Дряново и учителят Дабко Дабков.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Пием ли чиста вода? Как да филтрираме водата в домашни условия

Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..

публикувано на 20.12.23 в 10:40