Те са: „Социален феномен, универсалната абстрактна медия, която събира и разделя хората, информация за обещания, онова, което ти пречи да видиш истинския свят, те искат да бъдат похарчени, искат да видят свят…“
Това „те“ стои в центъра на този цикъл, както и на питането: „Какво са парите?“ А питаме, защото „те“, парите, придобиват различни изражения всеки път, когато помислим за тях. „Те“ са и нужда, и цел, и доверие, и стремеж, и контрол, и власт. Парите се променят като смисъл и когато зависят от управляващите ги, и когато се опитваме да обясним силата им през езика. Симпатиите и антипатиите се редуват и логично повлияват заключенията. Но без колебание, триумфалното шествие на парите не спира и за миг.
Цикълът „Фрагменти за парите“ включва пет епизода, всеки от които търси различен поглед към употребите и мястото на парите в: човешките взаимоотношения, в икономиката, в етиката, във философията и в изкуството. Във всеки епизод изграждаме представите за парите, като наред с експертното мнение, не пестим и личното ни схващане за тях.
И докато в епизод едно започваме разказа с простичкия въпрос какво са парите, следващите четири епизода ще ни водят към все по-дълбокото потапяне на „те“ – „тях“ в света на „ние“ – „нас“. От представите за банките – добри и лоши, през сблъсъка на схващанията за властта и контрола, за да достигнем до размисли за бъдещето на парите и възможността за тяхното „заличаване“ във вида, в който ги познаваме и използваме днес.
И петте епизода носят своята уникална ценност, но последният е наистина специален, защото ще ви разкрие всеки от тук говорещите за парите в друга светлина – не толкова дистанцирано-експертната, а по-скоро лична. В пети епизод всички наши събеседници разказват свои любими истории, приказки, легенди или филми за пари, като обясняват защото харесват именно тях. Затова и този „личен“ епизод е толкова богат в най-отдалечения и нетрадиционен смисъл на парите.
В епизод три „Парите и търговците на мечти“ с Виктор Лилов, издател и музикален мениджър, Благой Иванов, издател и кинокритик, гл.ас. Петър Горанов, преподавател по етика в СУ „Св. Климент Охридски“; доц. Борис Грозданов, изследовател към Институт за изследване на обществата (БАН) и Европейския университет и ас. Бойко Амаров, консултант статистически анализи и прогнози към СУ „Св. Климент Охридски“, говорим за това как парите навлизат в мечите ни през изкуството. И как докато довършваме образите и историите според светогледите си, тлеещата двусмисленост мечта – реалност упорито ни води към категорията размяна. Размяната – най-чистата и концентрирана форма на човешките взаимодействия, рационализирана в пределна степен чрез парите, понятие толкова широко както и мечтата. Дали обаче размяната предоставя възможности за свобода – там, където тя е най-търсена и желана?
Това е въпросът, на който се опитваме да отговорим тук.
Благодарим на ас. Бойко Амаров, консултант статистически анализи и прогнози, за специалното отношение към този проект.
Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Няма истинска демокрация, когато нямаш качествено правосъдие , затова няма и сериозни чуждестранни инвестиции. България е красива страна, но като..