На 11 май, Денят на Светите братя Кирил и Методий на публични и оживени места в чужбина и у нас учители, родители и деца, представители на българската общност, съпричастни към българските неделни училища, ще изпълнят едно и също българско хоро.
Инициативата на Министерството на образованието носи името "Розите на България" и цели представяне на дейността на българските неделни училища зад граница и възможността за изучаване на български език зад граница, като един от официалните езици на ЕС.
Хорото ще бъде изпълнено под звуците на "Празнична сюита", изпълнена от Оркестъра за народна музика на БНР, хора "Космически гласове" и хор на фолклорен ансамбъл "Тракия". Проектът е в партньорство с МВнР, дипломатическите представителства, Министерството на културата и Държавната агенция за българите в чужбина. БНР е медиен партньор на инициативата.
По неофициални данни близо 80 хиляди български граждани живеят в Канада, като само в Монреал, вторият по големина град в Канада и най-големият в провинция Квебек, има 8 хиляди наши сънародници. Според Ива Беличка, която преди 17 години в Монреал основава Канадско-български културен център “Зорница" и неделното училище към него вече с три филиала в града, проектът „Розите на България“ носи много смисъл и обединява българската общност зад граница:
„Смятам, че инициативата на МОН, е всъщност един разкошен, елегантен, красив и топъл начин, не само да затвърдим българските традиции, култура и писменост, но и за обединяване. Това българско обединяващо хоро по цял свят всъщност докосва сърцето на всеки един емигрант, навсякъде, където и да се намираме по света, ние се обединяваме с проекта „Розите на България“. Българско обединяващо хоро ще се извие в много страни и за пореден път ще напомни, че България мисли за нас, че България е зад нас, където и да се намираме“.
Освен вълната от подкрепа от българската общност в чужбина, идеята намери съмишленици и в българските училища, сред които е 81 СУ "Виктор Юго" в столичния квартал "Младост", което се включва в проекта с аргумента, че всяка една инициатива, свързана с патриотичното възпитание на учениците си заслужава.
Координаторът на проекта Евелина Стоилова, начален учител и класен ръководител на 3 е клас, обясни за „Хоризонт“: „Вероятно няма семейство в България, което да няма свой близък, потърсил реализация или по-добър начин на живот извън България. Нашата родина е прекрасна и имаме славна история, с която изключително много трябва да се гордеем, че сме българи. Имаме прекрасна природа, но за жалост има неща, които принуждават хората да търсят изяви извън страната ни“.
Наталия Михалевска, директор на дирекция "Образование на българите зад граница и училищна мрежа" в МОН, заяви за предаването „Хоризонт до обед“, че в инициативата засега участие са заяви 150 български неделни училища от 340 училища в 330 населени места в целия свят: „На 11 май на българското хоро ще има около 30 хиляди участника“.
Михалевска съобщи, че за всички 340 български неделни училища по света, МОН отделя от бюджета около 10 млн. лв. всяка година за лекторски часове на учителите по Български език, История и География, за наем на помещенията, за книги, за учебници, за учебни помагала, народни носии и инструменти: „Вече имаме възможност да предложим сертифициране на езиковите компетентности по Български език по Общата европейска езикова рамка. Това е много важно“.
От друга страна МОН предприе промяна в Наредбата за прием на студенти в български висши училища и този сертификат, който получават нашите деца по света е балообразуваща оценка за кандидатстване във висшите училища в България, така че това е добър знак за възможността те да се върнат като студенти и да останат в родината си.
Интервютата с Ива Беличка, Евелина Стоилова и Наталия Михалевска чуйте в звуковия файл.
Министърът на външните работи и външната търговия на Северна Македония Тимчо Муцунски заяви, че евроинтеграцията на Скопие е спряла заради неизпълненото условие за промени в Конституцията. В интервю за телевизия "Телма" той каза и, че трябва да бъде отложено действието на промените, говорейки за изискванията българите да бъдат вписани в..
Достъпът на българските производители на храни до пазара и проблемите, които срещат, за да реализират продукцията си - ще обсъждат на кръгла маса днес земеделци, преработватели и учени. Форумът ще се произведе в Университета за национално и световно стопанство. Кирил Вътев: Продоволствената независимост трябва да е национален приоритет..
Механизмът на компенсации, който вчера всички подкрепиха в бюджетната комисия, е изключително важен за нормалното функциониране на икономиката. Това заяви пред БНР председателят на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов в коментар на високите цени на тока, компенсациите за небитовите потребители и..
Предупреждение за "особено опасна ситуация" заради очаквани силни ветрове в ранните часове на днешния ден в района на Калифорнийските пожари е в сила в САЩ. Вече седмица продължават усилията за овладяване на пламъците. Това е поредното предизвикателство пред пожарникарите, които продължават тежката си битка за овладяване на огнената..
Изстрелян е първият български спътник "Балкан-1", който ще предава данни за програмата "Коперник" на Европейския съюз, предаде БТА. Спътникът е разработка на компанията "ЕндуроСат" и бе изведен в космоса с ракетата "Фалкон 9" на компанията "Спейс Екс". Мисията бе наблюдавана онлайн в Планетариума на Висшето военноморско училище във..
След преговори в Катар, продължили повече от 8 часа, официални лица от посредниците Катар, Египет и САЩ, както и Израел, и "Хамас" заявиха, че споразумението за примирие в обсадения анклав и освобождаването на заложниците е по-близо от всякога. Палестинците и израелците изразиха предпазлив оптимизъм, че сделката за прекратяване на огъня в..
България поема за половин година командването на Противоминната военноморска група в Черно море. Групата за опазване на териториалните води беше създадена от България, Турция и Румъния. Групата беше създадена заради нуждата от общото опазване на сигурността плаването в териториалните води на трите държави, след като в началото на войната..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт"..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник..