За четвърти път в живота си съм в Израел. Поканена съм да отразя в репортажи Дните на българската култура в град Бат Ям (28-31 май) за програма „Христо Ботев” на БНР. Празниците са под егидата на кмета на Бат Ям г-н Йоси Бахар. Създател на фестивала е Весела Райчинова – журналистка, поетеса и продуцент на международния проект „Българска душа на святата земя”. Тази година в трите фестивални дни бяха поканени да се изявят актьорите Добрин Векилов - Дони и Иван Радоев с постановката „Детектив” на театър „Българска армия”, режисьорът и актьор доц. Ивайло Христов с филма си „Каръци”, художничката, арт експерт и журналист Райна Дамяни, народната певица Петя Кенанска, поетесата Катя Кремзер, артистичният дует Дони и Нети, Етиен Леви – доцент, вокален педагог и обичан артист, и младата художничка Росина Йовчева от Кюстендил, която предпочете да бъде на фестивала в Израел, вместо на абитуриентския си бал – нещо, което организаторите на фестивала веднага оцениха.
„Българска душа на святата земя” – чрез този международен фестивал всяка година преоткривам Израел. Разбирам, че отново са се обединили в усилията си два фестивала – израелският, но и българският „Израел, мой възлюбен” от гр. Пазарджик, който за втора година гостува на Святата земя – казва неговият директор Екатерина Тодорова.
Целта на проекта е съхранението на културното наследство на двете страни и обмен на култури между потомците на двата приятелски народа – допълва я Весела Райчинова. За догодина мечтае петото издание на международния арт форум „Българска душа на святата земя” да бъде с още повече артисти. Сега за пръв път в рамките на фестивала е обявен международен литературен конкурс „Небесни меридиани”. До дни се очаква да узнаем и първия носител на литературната награда „Мони Папо”.
В днешното издание на „Време и половина”, посветено на Дните на българската култура в Израел, говорят гласовете на участниците във фестивала „Българска душа на святата земя”, с които посетихме градовете Бат Ям, Тел Авив и старо Яфо, разгледахме християнските светини на Йерусалим, Назарет и Витлеем и за пръв път стъпихме в митичните бахайски градини на Хайфа.
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...
Светлите Рождественски празници посрещат и осемте жени с умствена изостаналост в защитеното жилище в Горна Оряховица. Заедно са в делник и в..