Под слънцето на Екс ан Прованс за 70-и път се срещат съзвездие оперни таланти и взискателна публика. Международният оперен фестивал има всички основания да отбележи достойно годишнината. Той е един от най-старите фестивали във Франция, седемте десетилетия музикални преживявания между старите стени на открития театър са го превърнали в световна референция за оперното изкуство. Фестивалът е посрещал певци от световна величина, давал е път на млади таланти, минали през лятната му академия, давал е тон и е развивал модерните сценични тенденции.
Отличителна черта на тазгодишната програма са космополитизмът и обхваналият артистичния свят стремеж да се откроят жените творци. Те бяха на почит на самото откриване с операта "Ариана в Наксос" от Рихард Щраус в мизансцен на Кати Мичел. Нейни постановки са поставяни няколко пъти на тази сцена. Сюжетът на самата творба смесва два свята - митичното и фарса, завършили с общ фойерверк, и среща два женски образа - трагичен и фриволен, представени от Лиз Дейвидсен в ролята на Ариана и колоратурното сопрано Сабин Девией, която играе Зербинета. Към тях сценографката е прибавила още един образ, представяйки като жена композитора, чиято роля изпълнява американката Анджела Брауър. Ако публиката реагира със съжаление на недостатъчно подчертания хумор в представлението, артистите спечелиха искрени овации за музикалното и оркестровото изпълнение.
Интересна междукултурна среща е световната премиера Seven Stones ("Седемте камъка") - специална поръчка на фестивала за младия чешки композитор Ондрей Адамек, по исландско либрето. Това е опера с универсален сюжет (пътешествие на търговец на скъпоценни камъни) и оригинална музика, находчиво украсена със звън на стъклени бутилки и кристални чаши. Изпълняват я четирима солисти и 12 хористи, дирижира самият автор.
Още една среща на два свята предлага френската премиера "Орфей и Майнун". Тя развива два много близки сюжета: античния гръцки мит за Орфей и Евридика и известната в ориенталския свят легенда за Лайла и Майнун. Операта е общо дело на трима композитори, на три различни езика, участват самодеен хор от 200 певци и музиканти от цялото Средиземноморие.
Препълнен ще бъде и античният театър в Оранж, който е домакин на другия голям оперен фестивал - Хорегиите. Той също започва с реверанс към жените творци: Натали Стуцман за първи път ще държи диригентската палка на представленията на монументалната опера "Мефистофел" от Ариго Бойто. С голям интерес е очаквано и представлението на "Севилският бръснар" с много оригинален мизансцен и участие на няколко от най-тънките познавачи на музиката на Росини начело с диригента Джампаоло Бизанти.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Около 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин преди началото на работния..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието . На границата при Рудозем отдавна..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...