Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за пианиста Антон Диков

Проф. Антон Диков

На 29 август можеше да навърши 80 години големият наш пианист и педагог Антон Диков. Тази годишнина е поводът  в рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" да си припомним прекрасните мигове, с които той ни дари в близо 50-годишната си концертна дейност, да му благодарим за прекрасните ученици, които възпита като педагог.

За неговото изкуство един от най-големите пианисти на ХХ век Емил Гилелс споделя:
“Изкуството на Антон Диков прави чест на родината му, изпълненията му се отличават с прекрасна школа, свежест и благороден стил“. В Златния фонд на БНР е запазено интервю с Антон Диков от 16 декември 1984 година, в което той говори за началото на блестящата си кариера като пианист. Можете да чуете този интересен разказ на музиканта в звуковия файл.

В началото на кариерата си пианистът е удостоен с редица престижни награди от големите международни конкурси за пианисти в Москва, Брюксел, Рио де Жанейро, Париж. Благодарение на третата си награда от конкурса „Маргарита Лонг“ той е поканен на специализация при прочутата Надя Буланже. Бляскавата му концертна кариера започва в края на 60-те години и продължава до края на живота му. Той гостува в цяла Европа, САЩ, Куба, Мексико, Колумбия, Венецуела, Бразилия, Япония, Южна Корея - свири с най-прочутите оркестри под диригентството на едни от най-големите диригенти на века. Композиторите, които най-много предпочита да изпълнява в своята кариера са Бетовен и Барток, затова и записва интеграли с техните клавирни творби. Прави много записи и на произведения на български композитори.

Антон Диков има успешна педагогическа дейност, която започва през 1974 г. От 1988 г. той е професор в Музикалната академия, изнася майсторски класове в Сеул, Токио, Осака, участва в журитата на най-известните клавирни конкурси в света. Дълги години е председател на конкурса „Панчо Владигеров“ в Шумен. Нелепата му смърт при автомобилна катастрофа прекъсна изключително плодотворната му дейност, прекъсна един живот, посветен на българското  музикално изкуство.

Чуйте още интересни подробности в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56