Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гастрол на Пекинската опера в Тел Авив

Снимка: bg.wikipedia.org

Лекция пред израелски оперни дейци и меломани предшества гостуването на Пекинската опера или както в Китай се нарича – Национален театър Бейджин. От китайския културен център бяха поканили преподаватели от училището към операта, защото знаеха, че названието „опера“ е дадено от европейците, но това сценично изкуство е доста различно от традиционното в Европа и има опасност част от публиката да не издържи гледането на спектакъла поради неинформираност и да използва приетото излизане за похапване по време на представлението, достигащо и до 6 часа, за да не се върне повече в залата.

Най-напред беше представен оркестърът, който се дели на струнна секция, състояща се от инструменти без европейски аналог, която по време на спектакъла води действието, и ударна секция, която илюстрира бойните сцени и акробатиката. Задължителните сценични персонажи са 13, както допреди 70 години и женските роли са се изпълнявали от мъже. Сред персонажите –войни има един на мъж на средна възраст и такива на младежи. Демонстрирано беше как изиграват сцена от спектакъла, която трябва да изобразява схватка в тъмна стая, въпреки че всъщност играят на осветената сцена. Всеки жест е изчислен до милиметър, като че да няма наранени, но пред очите на публиката се демонстрира бойно изкуство като на кино или на състезание. Вторите персонажи са „девойките“. От тях се изисква по-малко да пеят, въпреки че имат и вокални партии, отколкото да танцуват. На сцената бяха поканени водещи балетисти от Израелската опера, които силно се затрудниха да повторят движенията, изпълнявани от „девойките“. За тях се изисква азиатска гъвкавост и съвсем различна постановка на тялото.

При комичните персонажи Пекинската опера изцяло се уповава на условностите за изобразяване на радост и скръб на традиционния китайски театър. Ако зрителят не познава тези условности, всичко му изглежда твърде изкуствено. Така играеше актьорът, който изобразяваше чичото на главната героиня в корейския сериал „Съкровище в двореца“ по Българската национална телевизия. Доста трудно е звукоизвличането при тези прийоми. Двама преподаватели по вокална постановка на гласа в Телавивската консерватория откриха, че не могат да повторят звуците по начина, по който китайските артисти го правят. При демонстрацията на сценична акробатика, китайските артисти въобще не поканиха европейци да им партнират. Следваше силно съкратен вариант на спектакъл на Пекинската опера, сведен до 4 часа. Този вид театър е бил предназначен само за царския двор. След изучаване в училищата, сега публиката е на много по-широка основа. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради опасност от мълнии отлагат с два дни фестивала SOFIA LIGHTS. Билетите важат

С два дни се отлага началото на фестивала за имерсивни арт инсталации SOFIA LIGHTS, който ще се проведе в парк-музей "Врана". Това съобщи пред БНР Ясен Гешев от организаторите на събитието. Фестивалът трябваше да започне днес, но заради метеорологичните условия и опасността от падането на мълнии ще започне в събота сутрин и ще продължи..

публикувано на 25.07.24 в 11:18

Николай Захариев: Д-р Илиев искаше духът на джаз фестивала да се доближи до този в Монтрьо

Идеята на д-р Илиев беше фестивалът в Банско (сега в Боровец) като дух да се доближава до този в Монтрьо. Това е много висока топка . Това каза пред БНР Николай Захариев, музикален директор на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Вече трета година фестивалът се провежда в планинския курорт Боровец. Захариев е дългогодишен музикален..

публикувано на 22.07.24 в 10:00

Виктория Бешлийска: "Нишка" е роман за изследването на женската сила

Сила.  Това е думата, която обединява седемте героини в новия роман на Виктория Бешлийска – "Нишка" . Женската сила като совалка на стан свързва съдбите на Скарлада, Ана, Зорка, Дана, Ружа, Мария и Йова. Няколко смели български жени, които принадлежат на различни времеви периоди.  Седем жени – дъщери, съпруги, майки, носещи отговорност..

публикувано на 22.07.24 в 09:10

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38
Концерт от „Дни на класиката“ в Балчик през 2023 г.

"Дни на класиката" в Балчик ще се проведат за 15-и път

Петнадесетото издание на музикалния фестивал "Дни на класиката" започва на 20 юли, събота , в Балчик.  Тази година в центъра на вниманието е клавирната музика, защото Община Балчик се сдоби с два нови рояла . Средствата за тях бяха събирани в дългогодишна кампания, която започна през 2017 г.  Големият концертен роял пристигна през есента на..

публикувано на 18.07.24 в 17:04
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17