Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актьорът Марин Янев: На съвременния театър му липсва нова драматургия и активна театрална критика

Марин Янев
Снимка: Георги Бангиев

Тези мисли сподели с болка актьорът Марин Янев, който повече от 30 години е в Народния театър. Преди това е бил в театър „Сълза и смях” по времето на  златните години на тази трупа. Там изиграва и ролята на Макмърфи от постановката на Красимир Спасов „Полет над кукувиче гнездо”. Той е първият български актьор, изиграл тази роля. Това негово великолепно превъплъщение се помни и до днес. Но Марин Янев има изградени още безкрайно много образи на театралната сцена, както и в киното. Между театъра и киното актьорът предпочита театъра, защото в него няма толкова техника и театралното изкуство е по-истинско, по-живо, по-въздействащо и по-вълнуващо.  

И днес можете да гледате Марин Янев в доста постановки в Народния театър. Една от тях е последният спектакъл на Крикор Азарян „Вишнева градина” – много силна творба, която ръководството на театъра продължава да поддържа като поклон пред паметта и майсторството на режисьора. Другата е „Чудаци” по Максим Горки на режисьора Красимир Спасов. Следват „Крадецът на праскови”, „Каквато ти ме искаш”, „Майстори” и други.  Актьорът е щастлив, че се е срещнал на сцената  с едни от добрите режисьори на нашия театър. Сред тях е и Леон Даниел. За него творецът споделя, че е режисьор педагог, който дава възможност на актьорите да развият  своите способности. Другите режисьори, оставили трайна следа в него, са Вили Цанков, Асен Шопов, Крикор Азарян и Красимир Спасов.  

Няма нищо случайно в това, че Марин Янев се посвещава на театъра. Неговият баща е бил театър-майстор във Варненския театър, а майка му е работила като гардеробиерка. Може да се каже, че той е „проходил” в театъра. И театралната атмосфера, мирисът на грим, перуки, декори... са го заразили с тази любов към изкуството, която и до днес е част от твореца. Още преди да може да чете, Марин Янев  е имал роля с една реплика в постановка на театъра. После е участвал в театралната школа на Ала Герова в града. След това кандидатства във ВИТИЗ и има късмета негов преподавател да е проф. Боян Дановски. Марив Янев и до днес е благодарен на съдбата, че го е срещнала с този невероятен педагог и ерудит. От него научава много неща, както и най-важното за един актьор - за всяка роля да търси отговор на въпроса „защо, а не как”. Защо героят постъпва така, защо му се случват някои неща, защо изглежда по този начин, защо, защо ..., а не как го прави. Отговорът на „как” идва по-късно. Може би затова Марин Янев, когато подготвя своите роли, първо прочита всичко от автора на пиесата, след това търси информация за професията, която упражнява героят и т. н., и т. н. – един дълъг аналитичен процес, който е свързан с творческата работа на актьора  до достигане на образа.

Българският театър днес е щастлив, че има такива режисьори като Явор Гърдев, Александър Морфов, Теди Москов и други талантливи творци, сподели в предаването "Нощен Хоризонт" Марин Янев. Според него съвременният театър е жив, има го и понякога е добър. Но няма театрална критика, която е „опозицията” на театъра и е съдбовно необходима. Няма и нова,българска, съвременна драматургия. Все пак днес театърът ни има своите млади творци като Захари Бахаров, Юлиян Вергов, Владимир Карамазов, Владимир Пенев /макар че той не е толкова млад/ ..., които няма да оставят театъра ни да линее.

А какво е за Марин Янев театърът? На този въпрос той отговори с една история. Навремето във Варна прибирали декорите с една каруца с кон. Конят бил „пенсиониран” от цирка и се казвал Звезда. Една вечер, докато Звезда впрегната чакала пред театъра, за да натоварят декорите, се чули аплодисментите от края на  представлението. И тогава Звезда се изправила на два крака и започнала да се покланя... Професията на актьора е като всяка друга професия, казва актьорът, но тя трябва да се упражнява с достойнство, честност и всеотдайност. Една благородна професия, която е орисана да дава на хората духовност!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Китаристът Георги Димитров - Жожо с дебютен албум за Naxos

От днес, 26 април, на световния музикален пазар е Баховият албум на Георги Димитров - Жожо. Изключително щастливи и горди сме с младия български китарист, чийто талант беше разпознат и подкрепен още в ранна детска възраст. След завършването на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София и Университета за музика в Грац, сега българинът е..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Ваня Пешева

Артис - софийският фестивал за класическа музика и изкуства

На 30 април от 19 часа в зала 9 на НДК ще бъде открито третото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства “Артис”. Началото ще бъде поставено с клавирен концерт на надарени деца - възпитаници на Национално музикално училище “Любомир Пипков” - София, и изложба с творби на талантливи млади художници от Частното училище по..

публикувано на 26.04.24 в 18:16
Маестро Георги Димитров пред Симфоничния оркестър на БНР

Музикална рядкост: "Стабат матер" от Шуберт ще звучи на софийска сцена

Името на доайена сред българските диригенти Георги Димитров присъства много активно в концертните афиши и в звукозаписния план на Симфоничния оркестър на БНР през този сезон. На 26 април от 19 часа в зала "България" маестрото ще ръководи концерт под мотото "В навечерието на Великден". За подходящо настроение преди Страстната седмица ще допринесе..

публикувано на 26.04.24 в 13:34
Елиана Лилова

Франция във фокуса на One Dance Festival 2024

Фестивалът на танците в Пловдив започва на 10 май . Билетите за 16-ото издание на One Dance Festival вече са в продажба. Все още има билети, като по повод на Международния ден на танца – 29 април, ще има 30% намаление за всички билети, закупени след 20 часа вечерта. Това каза пред БНР Елиа Лилова – директор на One Dance Week. Спектаклите..

публикувано на 26.04.24 в 10:25
Антонина Бонева

Антонина Бонева отбелязва с концерти 40 години педагогическа дейност

В петъчната вечер, на 26 април, в Централния военен клуб от 19 ч. именитата наша пианистка и преподавателка в Националното музикално училище "Любомир Пипков" - София Антонина Бонева ще отпразнува 40 години педагогическа дейност. На сцената тя ще бъде с четирима свои ученици. Всеки от тях ще е солист на Симфониета София с диригент Свилен Симеонов,..

публикувано на 25.04.24 в 17:58
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Орфей и Евридика“ в Телавивската опера

Традиция е преди всяко представление на Телавивската опера да има образователна лекция за създателите и изпълнителите на дадена опера, за ролята й в развитието на музикалното изкуство. Изнасят я критици, диригенти, режисьори, но преди премиерата на "Орфей и Евридика" на Глук лекторът беше тенор от хора. На незапознатите с тази певческа формация..

обновено на 25.04.24 в 16:47

В “Опера в киното“ гледаме дебюта на Соня Йончева на Арена ди Верона в “Травиата“

Започнаха прожекциите на “Травиата“ от поредицата “Опера в киното“. На 20-и април беше първата прожекция в Синема Сити в София, Бургас, Варна, Пловдив, Русе и Стара Загора. Следващите две ще бъдат на 24-и април и на 8-и май. Имаме възможността да гледаме дебюта на българската оперна дива Соня Йончева в цял оперен спектакъл на Арена ди Верона през..

обновено на 25.04.24 в 15:36