От 30 години в театър „Маджестик“ на 44-та улица в Ню Йорк се играе само едно заглавие – „Фантомът на операта“ от сър Ендрю Лойд Уебър. Това е най-дълго представяният мюзикъл на Бродуей в историята до момента – още през 2012 г. е достигнал завидните 10 000 представления. 30-годишнината е била отбелязана паметно през месец януари – с гости сър Ендрю Лойд Уебър и неговата муза, първата изпълнителка на ролята на Кристин - Сара Брайтман. А в чест на годишнината Емпайър Стейт Билдинг е бил облян в светлини – Ню Йорк е бил свидетел на специално светлинно шоу.
Режисьор на спектакъла „Фантомът на операта“ е Харолд Принс. Солистите бяха трогателно млади и затова - въздействащи. Кейли Ан Воорхес беше Кристин, тя е в театъра от 2015-а, а Фантомът в този случай беше дебютант – неговото име е Пол Шефър. Досега е бил дубльор в ролята на Раул, а вече му е възложена най-важната задача и той се справи отлично, макар в началото на спектакъла да изглеждаше малко неуверен. Постепенно Шефър разви образа - от надменния и самоуверен Фантом до трагичния негов край на самотен и изоставен призрачен герой, при това той ставаше все по-убедителен. На фона на дуото Фантома и Кристин, остана малко бледнеещ Раул дьо Шани, влюбеният в певицата романтичен благородник – в ролята Джей Армстронг Джонсън. Като че ли липсваше малко повече очарование и естествено обаяние, не толкова гласови данни.
Тъй като действието се развива в Парижката опера през XIX век, на сцената бяха и характерните герои – примадоната Карлота Джудичели и тенорът Умбалдо Пианджи. Тези роли, както и балетният състав, изискват доста класическа оперна закалка, защото, макар и в комичен план, те все пак представят репетиция на оперно заглавие. Това е „театър в театъра“, т.е. в този случай „опера в мюзикъла“. Нивото беше повече от задоволително и нямаше компромис в избора на изпълнители.
Разбира се, както може да се очаква, оркестърът беше брилянтен (шестима диригенти се редуват в различните спектакли). Но звездата на вечерта беше самият театър „Маджестик“ – магия се случваше на сцената във всеки един момент. В началото, още по време на увертюрата, огромният полилей, който също има своя роля в произведението, беше издигнат от сцената до тавана. Сценографията и динамиката в смяната на декорите по време на целия спектакъл бяха просто изумителни!
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..