Началото на тази седмица беше белязано с конфликт между Украйна и Русия. Зад морския сблъсък между Украйна и Русия край Крим стоят двама мъже Владимир Путин в Москва и Петро Порошенко в Киев, които обясняват случилото се с това, че другият се опитва през инцидента да повдигне падащата си популярност. Има ли обаче нещо отвъд това и не е ли висока тази цена само за набиране на популярност и при двамата? И как медиите в Русия отразяват конфликта? С тези въпроси започваме разговора ни с кореспондента на БНР в Москва Ангел Григоров и Илиян Василев, член на Управителния съвет на Центъра за Балкански и Черноморски изследвания и бивш посланик на България в Русия.
Ангел Григоров: „Медиите в Русия са разделени в три категории. Едните са държавните, които съвсем обяснимо представят проблема през прочита на официална Москва. Водещите на телевизионните новини например освен изложение на фактите си позволяват и коментари, а понякога дори иронизират позиции, които не съвпадат с тези на Кремъл. Интересно е как във вечерните телевизионни предавания, понякога се канят и събеседници, които заемат противното мнение, но те са например двама, срещу пет-шест опоненти, които буквално ги разкъсват и превръщат в боксови круши. Следват така наречените от мен опозиционни медии, които подлагат на критика всяко действие на властите, Понякога е аргументирано, но понякога съвсем не е – важното е да се критикува. Според тях дори и украинците да са отправили провокация към Москва, то Русия е съдействала на тази провокация като е стреляла и така всъщност са обслужили интересите на Киев. … Другият тип медии са неутралните, в които новините и коментарните предавания са строго разграничени и балансирани в гледните точки по проблема. Така че, многолика е медийната среда в момента в Русия.“
Илиян Василев: „Причините са много по-дълбоки. Като натрупаме близката история по анексията на Крим, а преди Крим и инвазията в Грузия, и проекта за Новорусия, виждаме безобразен нихилизъм към международното право. Всичко това е част от едно цяло, от една логическа конструкция, която се прилага неумолимо и със системен характер. Г-н Путин направил поредния си агресивен ход, ами направил го е и още ще направи… Изключвам редица политици, които правят бизнес с Русия да успеят да повлияят на конфликта, ако при решаването му има нужда от посредник. Там няма „къс списък“… Всички правят бизнес с Русия и Макрон, и Меркел, и България, и Турция… Как този курс на Русия да задуши икономически Украйна, може да бъде спрян? От кого? Моралът в политиката отдавна е отстъпил на някакъв базисен цинизъм. Това естествено не означава, че някой от всички тези хора след дълги и мъчителни преговори в крайна сметка няма да излезе с новината, че украинските моряци и кораби са освободени именно благодарение на него. Това ще е същото като дипломатическите действия на Саркози навремето – той постигна примирие, но вече от Грузия бяха откъснати съществени територии. И никога повече ЕС и САЩ не се върнаха към териториалната цялост на Грузия. Това е тактиката на Русия, да може във времето да принуди Западът да свикне с анексията на Крим, след това с анексията на Източна Украйна, след това ще дойдат и другите части на Украйна, а нищо чудно след това да дойдат и зоните за влияние в Източна Европа… Политиката на Путин не е много сложна. Той няма привлекателен модел на устройство на обществото. Той може да впечатли света само със своята склонност да организира и упражнява насилие. И в този случай той точно това прави – може ли да дестабилизира – може. Може ли да се намесва в избори – може. Може ли да вкара една голяма чат от брутния вътрешен продукт и богатство на Русия в Запада и през него да упражнява влияние – може! И той това прави.“
Обилните валежи от нощта предизвикаха и наводнения в Монтана, където са паднали над 70 литра на квадратен метър дъжд. Евакуирани с лодка са били жители на монтанския квартал "Кошарник". Интензивният дъжд наводни къщи и дворове в Монтана. Най-вече в кварталите “Мала Кутловица“, “Изгрев“, а в кв. “Кошарник“ са евакуирани хора, съобщи..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Няма истинска демокрация, когато нямаш качествено правосъдие , затова няма и сериозни чуждестранни инвестиции. България е красива страна, но като..